globalista

globalista

Definicja

globalista to zwolennik globalizacji, dostrzegający przede wszystkim jej pozytywne skutki; czasem przedkładający istnienie pewnych bytów ogólnoświatowych nad istnienie ich odpowiedników na poziomie narodowym, zwolennik globalizmu

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— To prawda — mówi kierowniczka — wkrótce zobaczysz, że nasz produkt ma jednolity, międzynarodowy charakter. Nie dyskryminujemy nikogo.
— Chodzi bowiem o to — dodaję myśl, którą już dawno polubiłem — abyśmy wreszcie odeszli od małych prawd, ograniczonych jedynie do jednego narodu lub regionu. Najwyższy czas, abyśmy stali się wreszcie globalistami, postępowali według tej samej reguły moralnej, niezależnie od tego, czy jesteśmy w Europie, czy w Afryce lub w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

NKJP: Bronisław Świderski, Asystent śmierci. Powieść o karykaturach Mahometa, o miłości i nienawiści w Europie, 2007

Do Warszawy przywieziono symbol globalizmu — Światowe Forum Gospodarcze. Kilkuset facetów w garniturach objadających się, jak wiadomo, kawiorem i ostrygami. Taka prowokacja we współczesnej epoce ma już swój rytuał. Gdzie zjeżdżają globaliści — przyjeżdżają antyglobaliści. Gdzie urządza się szczyt — trzeba zwołać antyszczyt.

NKJP: Polityka, 2004

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • rzeźnik — Rzeźnik już niemodny, ale mięsko pyszne
  • Sapieha — Celownik od Sapieha od XVII do XVIII wieku (prawda niespodziana)
  • goryl — Pochodzenie słowa goryl

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book