antyglobalista

antyglobalista (osoba)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • alterglobalista
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Warszawa bardzo się antyglobalistów przestraszyła. Zwieziono tony metalowych barier, handlowcy pozabijali sklepy dechami, policja — w czarnych, bardzo filmowych strojach bojowych oddzieliła globalistów od antyglobalistów. Ale — gdyby tej bariery nie było? Czy jedni drugim mogliby wytłumaczyć, o co chodzi? Po pierwsze, w Warszawie nie było tych antyglobalistów wielu. Po drugie, nie było żadnej dyskusji.

NKJP: Polityka, 2004

Inne głośne przykłady sieciowej mobilizacji to kampania na rzecz zakazu używania min przeciwpiechotnych, a później protesty antyglobalistów, dla których Internet i telefon komórkowy są głównymi narzędziami komunikacji wewnętrznej, koordynacji działań, komunikacji ze światem i sposobem przekazywania swoich poglądów, które nie mają szansy przeniknąć do mediów dominujących.

NKJP: Edwin Bendyk, Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności, 2002

Zasadniczym niebezpieczeństwem ze strony procesów globalizacyjnych dla człowieka współczesnego są negatywnie oceniane przez antyglobalistów procesy ekonomiczne determinowane ideą wolnego handlu i swobodnego przepływu kapitału oraz zasadą konieczności ciągłego wzrostu gospodarczego. Sprowadza się takie nastawienie do zdecydowanego prymatu ekonomii nad polityką społeczną w skali świata.

Leszek Gawor, Antyglobalizm, alterglobalizm i filozofia zrównoważonego rozwoju jako globalizacyjne alternatywy, Problemy Ekorozwoju, nr 1, 2006, s. 42

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: antyglobaliści; antyglobaliście; antyglobalista; antyglobalistą; antyglobalistach; antyglobalistami; antyglobalistę; antyglobalisto; antyglobalistom; antyglobalistów; antyglobalisty

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • żleb — O formie źleb
  • Gody — A na blogu
  • czasownik — Rodzaj nijaki czasownika w czasie przeszłym

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book