hulajnoga

hulajnoga

Definicja

hulajnoga to dziecięcy (choć nie tylko) pojazd mający dwa kółka ustawione jedno za drugim z nisko położoną deską między nimi (oparcie dla stóp), a z przodu drążek w kształcie litery T służący jako kierownica; na hulajnodze jeździ się w ten sposób, że jedną nogą odpycha się od ziemi, a druga w tym czasie oparta jest na desce

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Najczęstszą przyczyną reklamacji rowerów są łamiące się ramy, hulajnóg — pęknięte deski, a zabawek — popsuty silniczek.

NKJP: Express Ilustrowany, 2002

Czy hulajnoga to zabawka, na którą nie powinniśmy wsiadać, kiedy mamy na karku więcej niż kilka lat? Wolne żarty! Hulajnogi szturmem zdobywają skateparki! (...) Z zewnątrz hulajnoga wyczynowa nie różni się zbytnio od tej klasycznej.
Kluczowa jest jednak różnica w budowie. Hulajnoga wyczynowa jest przede wszystkim solidniejsza. Mocna i wytrzymała konstrukcja musi się sprawdzić w ewolucjach i akrobacjach.

facet.interia.pl, 05.12.2015

Ciekawostki
Skąd się wzięła hulajnoga w polszczyźnie? Nie wiadomo, kto wprowadził do polszczyzny słowo hulajnoga (tak jak nie wiadomo, kto wymyślił hulajnogę). Pierwszym polskim słownikiem, który je zarejestrował jako hasło, był „Słownik języka polskiego” pod red. T. Lehra-Spławińskiego (1938–1939, niedokończony) z definicją

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1208 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • Atacama — Warianty: Atakama czy Atacama?
  • śp. — O pisowni skrótu śp.
  • yuppie — O zapisie i odmianie słowa yuppie

Ciekawostki

  • monogenizm — Pochodzenie słowa monogenizm
  • CNN — Pochodzenie słowa CNN
  • zleźć — Dawne zlazę

Mogą Cię zainteresować również hasła