alterglobalista

alterglobalista (osoba)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • antyglobalista
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Do Polski 16 maja zjechali uczestnicy szczytu Rady Europy — a wraz z nimi setki alterglobalistów z różnych krajów kontynentu.

NKJP: Ozon, nr 5, 2005

Że to wszystko są groźne procesy, mogące kiedyś zniszczyć w miarę bezpieczny światowy porządek i wysadzić w powietrze demokratyczny kapitalizm, alterglobaliści piszą, mówią i krzyczą przynajmniej od ćwierć wieku. Wciąż powtarzają mniej więcej to samo, więc można mieć wrażenie, że osiągnęli niewiele. Ale to jest złudzenie. Bo alterglobalistyczna mantra o ekologii, hegemonii, surowcach, alternatywnej energii, nierówności praw i możliwości stała się tymczasem językiem głównego nurtu światowej debaty i także polityki. Dziś używają jej nie tylko ci, którzy niedawno się z niej wyśmiewali, ale nawet ci, przeciwko którym była od początku zwrócona. Agenda alterglobalistów wygrała batalię o ludzkie umysły. Czy wygra także batalię o inną przyszłość świata, to się dopiero okaże.

NKJP: Polityka, 2007

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: alterglobaliści; alterglobaliście; alterglobalista; alterglobalistą; alterglobalistach; alterglobalistami; alterglobalistę; alterglobalisto; alterglobalistom; alterglobalistów; alterglobalisty

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • dżdżu — Skąd to dżdżu?
  • rezurekcjaRezurekcja — pochodzenie słowa
  • h — Ile jest w języku polskim wyrazów z samym „h”?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book