Eskimos

Eskimos (osoba)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Niepoprawny Eskimos? Od jakiegoś czasu w oficjalnym nazewnictwie zamiast nazwy Eskimosi (Eskimo) używa się terminu Inuici (Inuit). Zmiana ta została zainicjowana w

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4883 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kanadyjscy Eskimosi wsiadają na skutery i na nich gonią zwierzynę kilkanaście kilometrów, aż ta padnie ze zmęczenia. Wtedy ją zabijają. Eskimosi z Grenlandii nie chcą tak polować. Chcą żyć tak, jak ich przodkowie, dlatego ładują sanie, zaprzęgają psy, biorą harpuny i tak wyprawiają się na łowy. Oczywiście mają broń, ale przypomina ona bardziej historyczne eksponaty z wypadającymi zamkami. Żyją bardzo tradycyjnie i posiadają umiejętności, którymi szczycili się ich przodkowie.

paplife.pap.pl, 13.02.2012

Podróże poza ciałem to koncept, który można opisywać jedynie poprzez odniesienia do rzeczywistości fizycznej, ze względu na niemożność przekazania wszystkich specyficznych dla tego stanu zjawisk, emocji i wrażeń. Sytuacja podobna jest do tej, kiedy np. Eskimosowi chcielibyśmy opisać świat tropikalny z całym bogactwem fauny, flory oraz własnych wrażeń zmysłowych i emocjonalnych. W tym momencie możemy użyć jedynie takich określeń i odniesień, które będą zrozumiałe dla człowieka, który całe życie spędził na lodowej „pustyni”.

hemi-sync.com.pl, 15.07.2014

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • mięso — O dawnym miąs
  • świekra — Jak się ma świekra do teściowej
  • RSS — Pochodzenie nazwy RSS

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book