yeti

yeti

Definicja

yeti to tajemnicze stworzenie mające jakoby żyć w Himalajach, dwunożne, o gęstej sierści i postury człowieka (czy też małpy), choć raczej od niego wyższe; o istnieniu yeti krążą legendy

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • wielka stopa
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Za to gigantopiteki przeżyły znacznie dłużej — ich, prawdziwie gigantyczni, przedstawiciele żyli jeszcze na terenie Chin przed kilkunastu tysiącami lat. Niektórzy utrzymują nawet, że przeżyły do dziś — dając początek legendarnemu yeti. Przedstawione w tej scenie figury obu gatunków to ich pierwsze trójwymiarowe rekonstrukcje.

NKJP: Wiedza i Życie, nr 9, 1998

W opowieściach ludzi, którzy go widzieli, yeti przypomina małpę ze stożkową głową, głęboko zapadniętymi oczami i siwymi włosami, które spadały mu na ramiona. Mieszka na wysokości 4–5 tys. m, niemal na całym obszarze Nepalu i Tybetu, a także w Bhutanie i indyjskim Sikkimie. Zawsze zabija jaki i porywa piękne Szerpijki.

NKJP: Polityka, 2006

W monografii cytowany jest także znany polski himalaista Andrzej Zawada, lider wielu ekspedycji himalajskich. Zawada, prowadząc wyprawę na Lhotse, sfotografował ślad stopy yeti w 1974 r. Zmierzył ślad mający wymiary 36 na 17 cm.

NKJP: Polityka, 2006

Ciekawostki
Ciekawostki językowe związane z yeti 1. Znane są różne wersje
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • żaba — Jak się nazywa żabi pałac?
  • Ormianin — Etymologia Ormian
  • teleskop — Niezwykła definicja

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book