Pas Biblijny

Pas Biblijny

Definicja

Pas Biblijny to socjologiczna nazwa grupy stanów na południowym wschodzie USA, w których dominuje światopogląd konserwatywny i protestanckie przywiązanie do dosłownego odczytywania Biblii

Wariant
  • pas biblijny
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Konserwatywne poglądy, niekonserwatywna pisownia Termin Pas Biblijny jest tłumaczeniem angielskiego wyrażenia Biblie Belt, używanego w amerykańskiej publicystyce i naukach społecznych od lat 20. XX w. W polskich tekstach jego pisownia jest bardzo różna

Pełna treść tego i 5318 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Obraz, który wyłania się z jej podróży, to poruszający portret Pasa Biblijnego — południowych stanów, które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące „miasta zachodzącego słońca”, w których nie życzono sobie czarnych. Tu krążyły pocztówki upamiętniające lincze na Afroamerykanach. To w tutejszych lasach, dziś coraz częściej, rycerze z pochodniami zbierają się w tradycyjnych kuklos.

znak.com.pl, 16.07.2018

Całe zachodnie wybrzeże to demokratyczne, niebieskie stany. Kolorado jest jednak stanem fioletowym, to tzw. swing state. Dziś widzimy już, że marihuana medyczna, zwłaszcza najbardziej popularny kannabinoid CBD, wkracza w Pas Biblijny. Tylko w zeszłym roku zalegalizowano go w Alabamie, Georgii i Teksasie. CBD nie jest psychoaktywne, nie zawiera THC, które robi szum w głowie. To środek, który pomaga np. w leczeniu epilepsji.

wyborcza.pl, 7.07.2018

Przez niemal cały XIX i na początku XX w. wzrasta emigracja. Ludzie do Stanów uciekają z różnych powodów: głodu, dyskryminacji, niskich zarobków. Imigranci zasiedlają niemal cały obszar Ameryki Północnej — od wybrzeża do wybrzeża, pas biblijny i północny zachód. Wspólną cechą niemal wszystkich, którzy przybyli, jest bieda i nieznajomość języka. Z tego powodu, kiedy zaczynają osiedlać się w nowych miastach, przynajmniej początkowo tworzą zamknięte enklawy.

pismofolkowe.pl, 16.07.2018

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Pasa Biblijnego; Pas Biblijny; Pasem Biblijnym; Pasie Biblijny; Pasie Biblijnym; Pasowi Biblijnemu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • dr — Doktor skrócony w odmianie
  • canoe — Pisownia: canoe, kanoe czy kanu
  • toby — O by stojącym przy to

Ciekawostki

  • elementy — Element i abecadło
  • kura — Jak się nazywa państwo znane z hodowli kur?
  • małmazja — Słodkie małmazyje

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book