wihajster

wihajster (coś)

Definicja

wihajstrem nazywamy (zwykle mały) przyrząd, przedmiot, którego nazwy chwilowo zapomnieliśmy lub którego nie potrafimy nazwać; słowo potoczne

Wariant
  • (rzadziej, wg niektórych niepoprawnie) wichajster
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Przez jakie „ha” pisać?

Tagi: wihajster czy wichajster

Piszemy o tym na blogu Dobrego słownika we wpisie Marzenie dysortografika.
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • gadżet; rekwizyt
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W czasach, kiedy uczyłem się i uczono mnie zawodu stolarskiego, wszystkie nazwy narzędzi i nazwy złącz, a także nazwy czynności wywodziły się z języka niemieckiego. Dla ścisłości powiedzmy: prawie wszystkie nazwy. Były to słowa bardzo niekiedy zdeformowane w stosunku do pierwowzoru. Niemiecki Hobel stał się heblem, a Schraubzwinge stała się sródcęgą (ścisk stolarski) i tak dalej w nieskończoność. Człowiek nie znający niemieckiego i nie mogący się doszukać źródłosłowu głowił się, skąd wzięły się te dziwactwa. Stąd zrodził się popularny „wihajster” – słowo-wytrych, a stosujący je nie wiedzą często, że wypowiadają nader poprawnie po niemiecku zwrot „jak on się nazywa”. Stąd niezmiennie zabawny felieton czy skecz Tuwima, którego treścią jest rozmowa z hydraulikiem.

Bohdan Czeszko, Nostalgie domowe, 1987, s. 111

Ale gdy podsunęła mu lustro, jak sobie tego życzył, machał rękami jeszcze silniej i wskazywał jakiś przedmiot leżący na stole.
– No, ten, ten, wihajster.
Wihajstrem” było w końcu dla niego wszystko, od gwoździa do kościoła, z tego względu nazywano go przez pewien czas „Wihajster”, dodając jednak ten nowy przydomek do starego. I mówiło się o nim wówczas: „No, ten głupi Aloch, wihajster!”.

Józef Ratajczak, Gniazdo na chmurze, 1970, s. 49-50

Ciekawostki
A na blogu Co ciekawe, w Europie nie tylko Polacy z niemieckiego zdania zrobili sobie słowo swojego języka. Obok polskiego wihajstra w taki sposób powstał węgierski vigéc (od wie geht’s) ’domokrążca’ oraz... Zapraszamy na blog Dobrego słownika: Czyj ten wihajster?.
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy alfabetycznie: wichajster; wichajstra; wichajstrach; wichajstrami; wichajstrem; wichajstrom; wichajstrów; wichajstrowi; wichajstry; wichajstrze; wihajster; wihajstra | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • post- — Cała prawda o pisowni przedrostka post-
  • aniAni w zdaniach złożonych
  • a także — Gdzie stawiać przecinek przy A TAKŻE

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book