globalizm

globalizm

Definicja

globalizm to zbiór poglądów, w których centrum znajdują się korzyści płynące z globalizacji i z różną siłą formułowane postulaty dotyczące przekształcenia wszystkich istniejących państw w jedno państwo światowe, mające wspólny rząd i prawodawstwo; czasem słowa globalizm używa się też w znaczeniu podobnym do samej globalizacji

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Jeżeli cywilizacje się spierają, mają różne cele, to jak się ma do tego globalizm, który jest częścią naszego świata?
Globalizm jest trochę podobny do klimatu. To znaczy nikt nie chce klimatycznych zaburzeń, ale one mimo to zachodzą. To są procesy, nad którymi nikt nie ma władzy.

NKJP: Grzegorz Miecugow, Inny punkt widzenia. Rozmowy o współczesnym świecie, 2005

Do Warszawy przywieziono symbol globalizmu — Światowe Forum Gospodarcze. Kilkuset facetów w garniturach objadających się, jak wiadomo, kawiorem i ostrygami. Taka prowokacja we współczesnej epoce ma już swój rytuał. Gdzie zjeżdżają globaliści — przyjeżdżają antyglobaliści. Gdzie urządza się szczyt — trzeba zwołać antyszczyt.

NKJP: Polityka, 2004

Tymczasem zwolennicy konsolidacji chętnie sięgają do wolnorynkowej retoryki. Przekonują, że duże jest silne i wszyscy na świecie się łączą, bo takie są wyzwania globalizmu. Koncentrując państwowe firmy uzyskujemy efekt synergii, redukujemy koszty, tworzymy organizacje zdolne konkurować na rynku. Problem polega jednak na tym, że czym innym są fuzje i przejęcia na prywatnym, konkurencyjnym rynku, a czym innym wymyślane za biurkiem przez urzędników czy forsowane przez rozmaite grupy interesów.

NKJP: Polityka, 2002

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: globalizm; globalizmach; globalizmami; globalizmem; globalizmie; globalizmom; globalizmów; globalizmowi; globalizmu; globalizmy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • fonem — Pochodzenie słowa fonem
  • dup — Czego nie wiecie o dupiu
  • RSS — Pochodzenie nazwy RSS

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book