Cząstkę -by (-byśmy, -byście, -bym, -byś) piszemy łącznie:
Uwaga: pisownię poszczególnych spójników i partykuł z cząstką -by najlepiej sprawdzać bezpośrednio w Dobrym słowniku. Generalnie jeśli nie znajdziemy pisowni łącznej, oznacza to, że należy pisać rozdzielnie.
Cząstkę -by (-byśmy, -byście, -bym, -byś) piszemy osobno m.in.
Uwaga: czasem pisownia może być zróżnicowana w zależności od funkcji, por.
Jak byś to zrobił? vs. Jakbyś wyszedł, nie musiałbyś się tłumaczyć. Zob. informacje poprawnościowe w haśle jakby.
Należy odróżnić cząstkę -by od spójnika by (który również tworzy ciąg form -byśmy, -byście, -bym, -byś), por.
Pisownia cząstki -by z partykułami i spójnikami budzi spore wątpliwości piszących. Niektóre zasady pisowni zawierają ogólną wskazówkę, że -by z partykułami piszemy łącznie, co nie jest prawdą co najmniej w przypadku takich połączeń, jak jeszcze by, akurat by, pewnie by, nawet by. W innych zasadach pisowni podaje się listę partykuł i spójników, z którymi -by należy pisać łącznie, często jednak lista ta jest zbyt szeroka, zawiera bowiem np. połączenia typu otóż + by, przecież + by, które użytkownicy polszczyzny zapisują rozdzielnie. Czy połączenia że + by, które zapisuje się łącznie w zdaniach Pójdę tam, żeby ochłonąć, a osobno w zdaniach Wciąż sądzę, że by się nie zgodził (taka jest praktyka ortograficzna, w tym wydawnicza). Czasem też tłumaczy się pisownię rozdzielną jeszcze by tym, że jeszcze uznano tu za przysłówek (gdzie pisownia jest rozdzielna), a nie partykułę (gdzie pisownia, w teorii, powinna być łączna).
Polskie przepisy ortograficzne były zmienne. W latach 1918–1936 uchwały ortograficzne nakazywały pisownię łączną w każdym przypadku (!), np. ojcabyś odwiedził, jąby trzeba przekonać itp. Komitet Ortograficzny PAU z lat 1935–1936 zmienił te przepisy kompletnie, nakazując łączną pisownię tylko z osobowymi formami czasowników plus z niektórymi spójnikami i partykułami. I od tego PLUS zaczęły się problemy. Oczywiste było, że niepodzielne są np. aby, żeby, oby, natomiast lista spójników i partykuł pisanych łącznie z -by była różnie podawana w kolejnych wydaniach „Pisowni polskiej”.
Niestety w 1957 roku rzecz jeszcze bardziej skomplikowano, zamiast bowiem doprecyzować czy uspójnić listę wyjątków, skupiono się na rozróżnieniu między spójnikami a partykułami oraz na rozstrzyganiu, czy cząstka -by jest już w danym połączeniu nierozłączną częścią wyrazu, czy tylko czymś dołączonym. To wszystko było rzecz jasna dla przeciętnego zjadacza chleba jedynie komplikacją. I takie pozostaje do dziś, włączając w to przepisy podawane w słownikach PWN-u.
Uczestniczący w testach są przekonani, że pisze się rozdzielnie bo byśmy, albo by, nim bym, skoro by, chyba byście, zanim by. Jak widać, obowiązująca norma ortograficzna rozmija się z powszechną praktyką i odczuciami dużej części Polaków.
Aby zaoszczędzić użytkownikom Dobrego słownika tego typu dylematów, samą regułę powyżej (punkt 1.) podaliśmy w ogólny sposób i zachęcamy po prostu do sprawdzania pisowni w odpowiednich hasłach. W nich też wyjaśniamy ewentualne wątpliwości.
Zacytujmy teraz dra Malinowskiego:
Konkluzja wydaje się oczywista. Dla dobra wszystkich piszących (i tych świadomych, i tych mniej świadomych użytkowników polszczyzny) należałoby raz na zawsze zmienić pisownię cząstki -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami i partykułami z łącznej na rozdzielną, czyli tak, jak proponowali to kodyfikatorzy pracujący w Komisji Kultury Języka Komitetu Ortograficznego PAN w latach 1962–1963 i członkowie Komisji Ortograficzno-Onomastycznej Rady Języka Polskiego pod kierownictwem prof. Edwarda Polańskiego w 2005 roku. Pisownia połączeń w rodzaju alboby, albowiemby, aleby, ależby, ażby, boby, bowiemby, byleby, czyby, czyżby, chybaby, czyliby, jednakby, iby, lubby, leczby, niechby, niechajby, nimby, niżby, nużby, orazby, ponieważby, tedyby (= ‘więcby’, ale: wtedy by!), skoroby, więcby, zanimby, zatemby, zaśby naprawdę razi. Mało kto (poza specjalistami) słyszał o tym, że wśród przepisów ortograficznych istnieje i ta mówiąca o pisowni cząstki -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami i partykułami łącznie. Zostawmy pisownię zrostów aby, ażeby, żeby, iżby, gdyby, oby, niby, w których cząstka -by jest elementem integralnym, ale we wszystkich innych wypadkach piszmy rozłącznie (...)
Zgadzamy się właściwie z wnioskami Macieja Malinowskiego, ale od istniejącego uzusu pisownianego uzależniamy pozostawienie piszącym wyboru (czego autor powyższego cytatu nie przewiduje). Podkreślmy, że dopuszczamy sytuacje trojakiego rodzaju: tylko pisownia łączna, tylko pisownia rozdzielna, dopuszczenie pisowni wariantywnej. Ta ostatnia możliwość bierze się ze zderzenia dwóch tendencji: praktyki piszących, którzy od dawna zapisują rozdzielnie, i przepisów ortograficznych nakazujących pisownię łączną, co bywa respektowane zwłaszcza przez redaktorów i korektorów i też tworzy swego rodzaju uzus.
Przykłady do powyższego punktu:
To tylko próbka tego, do czego dostęp mają
użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.