smooth jazz

smooth jazz

Definicja

smooth jazz to styl muzyczny powstały w drugiej połowie lat 70. XX wieku, łączący tradycyjny jazz z popem, funkiem i R&B, skupiający się na melodii (melodyjne tematy), wykorzystujący głównie saksofon i gitarę; czasem popularnie smooth jazzem określa się wszystko to, co kojarzy się z jazzem lekkim, łatwym i przyjemnym

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Śladami Stewarta poszli młody Kanadyjczyk Michael Buble i równie przystojny trębacz Chris Botti. Dzięki ich sukcesom wytwórnie odkryły komercyjny potencjał w smooth jazzie, lukrowanej, kawiarnianej odmianie jazzu. To nie przypadek, gdyż badania wykazały, że głównymi odbiorcami płyt Norah Jones i Roda Stewarta są słuchacze powyżej 35. roku życia. To oni najchętniej kupują płyty określane mianem nastrojowych i eleganckich, czyli albumy, które doskonale brzmią w domowym zaciszu.

NKJP: Ozon, 2005

Muzyka z wind przeniosła się do salonów. A smooth jazz i chillout organizują nam życie — czy tego chcemy, czy nie. (...) Wszystkie razem coraz mocniej rozmazują się i tracą cechy gatunkowe, tworząc jedno szerokie zjawisko — nową muzykę użytkową. Ma ona swoje sukcesy na listach bestsellerów, ma swoje gwiazdy, a teraz także ogólnopolską imprezę. Smooth Festival w Bydgoszczy jest — jak piszą organizatorzy — „jednym z najbardziej eleganckich i wysmakowanych muzycznych wydarzeń roku”.

Bartek Chaciński, polityka.pl, 25.05.2010

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • patron — Jak to się można pomylić
  • monsun — O dawnej formie muson
  • angstrem — Pochodzenie wyrazu angstrem

Mogą Cię zainteresować również hasła