jeepney

jeepney (auto)

Definicja

jeepney to popularny środek transportu na Filipinach, taksówka zbiorowa w typie samochodu terenowego (często przerobiona z amerykańskich terenówek wojskowych), z ciasno umiejscowionymi siedzeniami, wielokolorowo i jaskrawo udekorowana i oklejona

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • busik; minibus; tuk-tuk
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) w którymś z manilskich tygodników wyczytałem, że jest to środek komunikacji najmniej efektywny, najdroższy w eksploatacji, marnotrawiący paliwo, zatruwający środowisko i powodujący ciągłe korki na jezdni. Święta prawda. Tyle tylko, że bez jeepneyów ruch w mieście musiałby zamrzeć.

Perspektywy, 1989

Nie ma wyjścia, aby przetrwać, muszą się zelektryfikować. Działania w tym kierunku zostały już podjęte, w wielu miejscach na Filipinach jeżdżą już testowe floty e-jeepneyów — i to od 2008 r. (...) Nie są to wyniki imponujące na tle jeepneyów z japońskimi dieslami, ale koszt ich eksploatacji jest znacznie niższy. Używają już ich szkoły, zakłady przemysłowe dowożące pracowników do fabryki, są też coraz częściej stosowane w obsłudze ruchu turystycznego. Najważniejsze, że wciąż można je ozdabiać i malować do woli z wykorzystaniem motywów religijnych i przyrodniczych — w końcu to za sprawą ich niezwykłego, przesadzonego do granic możliwości wyglądu jeepneye stały się znakiem rozpoznawczym Filipin. A czy pod maską siedzi klekot od Isuzu, czy akumulatory od Chińczyków, tak naprawdę nie ma większego znaczenia.

spidersweb.pl, 02.06.2020

Podróż jeepneyem może być przyjemna ze względu na ruch powietrza, ale może też być ciężkim przeżyciem, jeśli trafimy na deski z twardym obiciem jako siedzenia, a do tego dojdzie ścisk w środku i ostre słońce. Miejsca siedzące są zazwyczaj ułożone wzdłuż bocznych ścian pojazdu. Bywa, że również pośrodku dostawiona jest ławka do siedzenia. Ludzi ładuje się często do oporu, do maksymalnego zajęcia powierzchni siedzących i stojących (głównie na trasach, gdzie dziennie nie ma zbyt wielu połączeń ). Inni pasażerowie jeżdżą na dachu lub stoją na tyle pojazdu.

drogajestcelem.pl, 26.05.2013

Ciekawostki
Pochodzenie nazwy Jeepney to
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskozwierzęcy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: jeepney; jeepneya; jeepneyach; jeepneyami; jeepneye; jeepneyem; jeepneyom; jeepneyów; jeepneyowi; jeepneyu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book