Bachmut

Bachmut (miasto)

Definicja

Bachmut to miasto na wschodzie Ukrainy, położone ok. 80 km na północ od Doniecka, ok. 700 km na wschód od Kijowa, zdobyte przez rosyjskie siły zbrojne po kilku miesiącach obrony w maju 2023 r., całkowicie zniszczone

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dopiero patrząc na siostrę zorientowałam się, że to już tyle lat.
Wyściskały się, wyciągnęły stary album. Dzieciństwo, ojciec w carskim wojsku, matka i pięć sióstr przy nim. Pierwsza wojna światowa. Rewolucja. Pobyt w Taganrogu. Potem Bachmut. Już wtedy były spuchnięte z głodu. Zamiast do Polski trafili na Kubań. Życie na stepie. — A pamiętasz, jak chodziłyśmy po prośbie. Brałam cię za rękę i prosiłyśmy o kawałek chleba — wspominają panie.

NKJP: Dziennik Polski, 1994

W opublikowanym w czwartek raporcie poinformowano, że dyskusje wokół doniesień o stratach rosyjskich wojsk w Bachmucie zdominowały promilitarną przestrzeń informacyjną i „zagłuszyły jakikolwiek pozytywny efekt zdobycia miasta”.
W wywiadzie dla rosyjskiego stratega politycznego Konstantina Dołgowa z 23 maja Jewgienij Prigożyn powiedział, że Grupa Wagnera w bitwie o Bachmut straciła 10 000 najemników spośród skazanych i 10 000 członków personelu.
Prigożyn przekazał, że jego prywatna grupa zwerbowała z rosyjskiej więzień 50 tys. osadzonych, z czego co piąty zginął w Bachmucie.

rp.pl, 25.05.2023

Ciekawostki
Bachmut etymologicznie Historia Bachmutu rozpoczęła się ok. 1570 r.; nazwa miasta została przeniesiona z nazwy niewielkiej rzeki Bachmut, będącej dopływem Dońca, największego prawego dopływu Donu. Nazwa rzeczna występowała w wariantach Bachmut i Bahmut, a także Mahma (1642), Bachmutowka i Bachmutka (1665), Machmut (1670), Manhut (1682), Bahmuta (1703), Bachmuta (1846), Bachmucza (1930), Bachmutowa (1950), Bachmatka (1963–1973).

Nazwa ta brzmi egzotycznie, nie jest przejrzysta, a to znaczy, że
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy: Bachmucie; Bachmut; Bachmutem; Bachmutowi; Bachmutu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • rok — O dawnym leciech
  • hipertekstHipertekst a hypertekst i wyrazy pochodne
  • ołów — Takie są skutki braku ołowiu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book