elf

elf (z legend)

Definicja

elf to postać z mitologii i baśni, zwłaszcza skandynawskich, najpierw istota pośrednia między ludźmi i bogami, potem duszek żyjący w lasach lub rzekach; w mitologii germańskiej elfy uważane były za dusze zmarłych, które nie osiągnęły nieba (w dzień zaduszny składano im ofiary); elfom przypisywano długowieczność (lub nawet nieśmiertelność) i posiadanie różnych magicznych mocy, przedstawiano je m.in. jako piękne, smukłe, młodzieńczo wyglądające, małe ludzki o spiczastych uszach; współcześnie elfy są bohaterami literatury fantastycznej, gier komputerowych i filmów, a dzieła Tolkiena uczyniły je istotom bliższym ludziom (tak jak było to pierwotnie w mitologii)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • chochlik; duszek; istota
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— (...) Tak samo z elfami. Mieszkańcy wyspy dopasowali swoje dawne wierzenia do nowych okoliczności. Wiara w elfy zyskała może inny wymiar dopiero od niedawna i osłabła poniekąd przez rozwój technologii.
Ale jak wynika z badań, mimo że żyjemy w czasach internetu i lotów w kosmos, ponad połowa Islandczyków wciąż w elfy wierzy. I niemal każdy, jeśli go zapytać, zna kogoś, kto elfa widział.

Witold Szabłowski, wysokieobcasy.pl, 02.01.2013

Nasz ród powstał w roku tysięcznym, kiedy zamieszkujący trzy wieże elfowie postanowili oddać władzę nad granicami światów ludziom. Protoplastami zostali najznamienitsi współcześni magowie, w których żyłach płynęła nie tylko ludzka, ale i elficka krew.

V.G. Soque, Księga Wszechrzeczy, 2011, s. 79

Podniesione na duchu odrodzeniem Studni Słońca krwawe elfy wkroczyły od tamtej pory w nową, jasną erę w historii tej antycznej rasy. Mimo że niektóre elfy wahają się odrzucić zależność od tajemnych energii, inne przyjmują to jako zmianę na lepsze dla Quel’Thalas. Jednak czas pokaże, czy krwawe elfy są w stanie uniknąć powtórzenia tragicznych błędów przeszłości.

wowcenter.pl, 2015

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • miszmasz — Pochodzenie wyrazu miszmasz
  • przypadek — Czy kolejność przypadków ma jakieś znaczenie?
  • mandragora — Magiczna mandragora

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book