ludyczny

ludyczny (np. ton)

Definicja

ludyczny to taki, który związany zabawą, grą, rozrywką; słowo książkowe

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • bawiący; dowcipny; humorystyczny; komiczny; krotochwilny; pobudzający do śmiechu; pocieszny; rozrywkowy; sowizdrzalski; śmieszny; zabawny; żartobliwy
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Tymczasem publiczność na sali gadała już w najlepsze, bo oczekiwanie wciąż się przedłużało. Nie przejmowali się zbytnio moim losem, gawiedź jest gawiedzią, przyszła tutaj na widowisko, aby zaspokoić swoje ludyczne instynkty.

NKJP: Jerzy Krzysztoń, Obłęd, 1980

Jazz w swojej wielkiej epoce, w epoce swingu, rehabilitował motyw improwizacji, to znaczy motyw ludyczny, element spontanicznego popisu, twórczej konwersacji wykonawców pomiędzy sobą i wykonawców ze słuchaczami. Mam wrażenie, że ten niesłychanie ważny moment zanika i kurczy się w jazzie najbardziej nowoczesnym, który staje się rafinowaną spekulacją muzyczną, omalże matematyką.

NKJP: Teodor Krzysztof Toeplitz, Mój wybór: rzeczy mniejsze, 1998

ODPUSTY miały dwie części: kościelna i ludyczna. Najpierw nabożeństwo, później świat jarmarków, rzędy kramów wyładowanych towarem i prymitywne rozrywki: karuzele, strzelnica z fantami, siłomierze, loteryjki, gra w trzy karty, ekrany ulicznych fotografów. Na obrzeżu placu sprzedawano makatki oraz obrazy religijne, a z czasem także świeckie landszafty, które wypadało mieć w domu (wazony z kwiatami, najczęściej bzem). Wszystko służyło zabawie, ozdobie wnętrza. Tym między innymi różnił się odpust od targu czy jarmarku. Na targu można było kupić rzeczy potrzebne w gospodarstwie: drewniane łyżki, końska uprząż, beczki, garnki, kapelusze, buty, a także konia i świnię. Na odpuście z produktów jadalnych były tylko pierniki, figurki z ciasta, obwarzanki, cukierki.

NKJP: Aleksander Jackowski, Polska sztuka ludowa, 1974

O tym, że świat przedstawiony (naśladowany, odbijany) w dziele sztuki jest światem „na niby”, pewną „quasi-rzeczywistością”, którą trzeba odbierać właśnie jako udawanie świata realnego, pisali fenomenologowie. Różnica między ich podejściem a badaniem mimesis w kontekście ludycznym polegałaby na tym, że ci pierwsi wiązali jednak z artystycznym udawaniem doniosłe funkcje metafizyczne, podczas gdy koncepcja ludyczna w ogóle zdaje się zwalniać sztukę z jakichkolwiek serio zobowiązań, chyba że jako serio zobowiązanie potraktujemy wizję człowieka, który naprawdę realizuje się tylko w zabawie. Jest to wizja utopijna, niemniej jednak mająca swoich poważnych zwolenników, takich jak Kant, Schiller, Marcuse.

NKJP: Mimesis w literaturze, kulturze i sztuce, red. Zofia Mitosek, 1992

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje rzeczownikowe: atmosfera; charakter; element; funkcja; kultura; obrzędy; stylistyka; ton; zwyczaje
Gramatyka

formy alfabetycznie: ludyczna; ludyczną; ludyczne; ludycznego; ludycznej; ludycznemu; ludyczni; ludycznie; ludyczny; ludycznych; ludycznym; ludycznymi | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • rok — O dawnym leciech
  • pal go sześć — Pochodzenie wyrażenia pal go sześć
  • ryś — Jak się nazywa ulubiony kwiat rysia?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book