oboje

oboje

Definicja

oboje to dwie osoby różnej płci, mężczyzna i kobieta, a także jedno i drugie, gdy mowa o dzieciach lub młodych zwierząt, oraz dwa przedmioty takie jak drzwi (rzeczowniki pluralia tantum)

Wariant
  • (rzadziej) obydwoje
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Oboje czy obydwoje? Jeśli przyjmiemy za podstawowy liczebnik (zaimek liczebny) ten w postaci oboje (taką przyjmujemy jego formę hasłową, mianownikową), to każda jego forma ma
Rzeczpospolita Obojga Narodów i podobne użycia Uchowały się do dziś dawne użycia liczebnika oboje w odniesieniu do rzeczowników naród, płeć
Jak to jest ze zwierzętami Kiedy mowa o mężczyźnie i kobiecie, używamy słowa oboje (= każde z dwojga). A jak to jest w przypadku człowieka i zwierzęcia albo dwóch zwierząt?
Wkraczamy tu na niepewny grunt. Generalnie gdy mowa o zwierzętach, to nam się język polski nieraz rozjeżdża. Ale spróbujmy:

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4887 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Głodne niemowlę wypije mleko podane przez babcię lub tatę, ale najbardziej smakuje mu w twoich ramionach. Postaraj się, żeby te chwile były dla was obojga wielką przyjemnością.

Zdrowie — od noworodka do 2 lat, praca zbiorowa, Biblioteka Twoje Dziecko 3/2012, s. 70

Wielkie Łuki... Bojarka... Jak to było dawno... Miałem wrażenie, że od tego czasu upłynęły wieki... Kogo wspominała Polina? Czyżby mnie i siebie? Czy raczej dwie inne istoty, które nam obojgu już stały się obce?

Jan Brzechwa, Gdy owoc dojrzewa, 1958

Sławne wycinki w starannie opisanych, idących w setki kopertach, sterty uporządkowanych, owszem, gazet, tak jednak wysokie, że tworzyły rodzaj tunelu i grozić poczęły katastrofą budowlaną. Biblioteka-labirynt, wspaniale opisana w rozmowie, jaką z obojgiem Państwa Turowiczów przeprowadziła w grudniu 1997 Barbara Łopieńska... Wszystko to sprawiało wrażenie, jakby Szef postawił sobie za cel zapanowanie nad chaosem świata i ten chaos z zemsty brał go teraz we władanie

Zeszyty Literackie 65, s. 39

Gramatyka

liczebnik zbiorowy

formy alfabetycznie: oboje; obojga; obojgiem; obojgu; obydwoje; obydwojga; obydwojgiem; obydwojgu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • manager — Zalew managerów
  • procent — A w przeszłym
  • jo-jo — Warianty pisowni: yo-yo, jo-jo czy jojo?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book