oboje

oboje

Definicja

oboje to dwie osoby różnej płci, mężczyzna i kobieta, a także jedno i drugie, gdy mowa o dzieciach lub młodych zwierząt, oraz dwa przedmioty takie jak drzwi (rzeczowniki pluralia tantum)

Wariant
  • (rzadziej) obydwoje
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Głodne niemowlę wypije mleko podane przez babcię lub tatę, ale najbardziej smakuje mu w twoich ramionach. Postaraj się, żeby te chwile były dla was obojga wielką przyjemnością.

Zdrowie — od noworodka do 2 lat, praca zbiorowa, Biblioteka Twoje Dziecko 3/2012, s. 70

Wielkie Łuki... Bojarka... Jak to było dawno... Miałem wrażenie, że od tego czasu upłynęły wieki... Kogo wspominała Polina? Czyżby mnie i siebie? Czy raczej dwie inne istoty, które nam obojgu już stały się obce?

Jan Brzechwa, Gdy owoc dojrzewa, 1958

Sławne wycinki w starannie opisanych, idących w setki kopertach, sterty uporządkowanych, owszem, gazet, tak jednak wysokie, że tworzyły rodzaj tunelu i grozić poczęły katastrofą budowlaną. Biblioteka-labirynt, wspaniale opisana w rozmowie, jaką z obojgiem Państwa Turowiczów przeprowadziła w grudniu 1997 Barbara Łopieńska... Wszystko to sprawiało wrażenie, jakby Szef postawił sobie za cel zapanowanie nad chaosem świata i ten chaos z zemsty brał go teraz we władanie

Zeszyty Literackie 65, s. 39

Gramatyka

liczebnik zbiorowy

formy alfabetycznie: oboje; obojga; obojgiem; obojgu; obydwoje; obydwojga; obydwojgiem; obydwojgu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book