ósmoklasista

ósmoklasista

Definicja

ósmoklasista to uczeń ósmej klasy (zwykle szkoły podstawowej)

Wariant
  • (rzadziej) 8-klasista
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Kim jest ośmioklasista? Ósmoklasista czy ośmioklasista? Ten pierwszy to z pewnością uczeń ósmej klasy. Jeśli chodzi o drugiego, błędnie bywa używany w tym samym znaczeniu, do czego niestety przyczynia się większość współczesnych słowników. Odsyłają one np. tak „ośmioklasista zob. ósmoklasista”, sugerując wariantywność. Kłopot w tym, że

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 3639 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Rodzice świeżo upieczonych przedszkolaków powinni skakać do góry z radości. Dzisiejszych maluchów jest bowiem ledwie 500 tys. A ósmoklasistów — najliczniejszego rocznika — o 200 tys. więcej! Ci drudzy będą się więc dalej tłoczyć w szkołach średnich i na studiach. Ci pierwsi zaś będą mieli większy luz — i większe szanse.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1997

Uczeń będzie przystępował do egzaminu 8-klasisty z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Wyniki egzaminu 8-klasisty przedstawione zostaną w formie procentów i na skali centylowej, obejmując wyniki z: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz — od roku szkolnego 2021/2022 — wynik z jednego wybranego przedmiotu spośród: historii, biologii, chemii, fizyki, geografii. Przystąpienie do egzaminu 8-klasisty będzie obowiązkowe. Wyniki uzyskane na tym egzaminie będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

men.gov.pl, 28.10.2016

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • dermatolog — Dawniejsza nazwa lekarza dermatologa
  • przyleźć — Dawne przylazę
  • KMB — KMB niepoważnie, choć z wyczuciem...

Mogą Cię zainteresować również hasła