mickey-mousing

mickey-mousing (w filmie)

Definicja

mickey-mousing to technika bardzo ścisłego synchronizowania akcentów rytmicznych w muzyce z ruchem na ekranie, charakterystyczna głównie dla wczesnych filmów Disneya, stereotypowo wskazywana jako podstawowa cecha muzyki do kreskówki

Wariant
  • (rzadziej) mickeymousing
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Myszkowanie w muzyce Spójrzmy na zapisy wyrażenia u jednej autorki w trzech różnych artykułach naukowych, Katarzyny Babulewicz:
1. tytuł: Muzyka w serialu animowanym Krecik, rok: 2016, zapis: zjawisko mickeymousingu
2. tytuł: Muzyka Tadeusza Kocyby do serialu Porwanie Baltazara Gąbki, rok 2019, zapis: Nie ma zjawiska mickey-mousingu
3. tytuł: Polskie inspiracje muzyczne w filmach animowanych wyprodukowanych w Związku Radzieckim — wybrane przykłady, rok: 2020, zapis: (...) znane z wielu filmów animowanych, czyli Mickey mousing.
Nie pokazujemy tej niekonsekwencji, by kogoś obśmiewać. Wszystkie te zapis są poprawne! Pokazujemy, by pokazać trudność wyboru i decyzji słownikowych.

Na dodatek w polskich tekstach najczęstszy jest jeszcze inny zapis, czyli

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4974 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W Ssakach dominuje już jednak mickeymousing — m.in. wspomniana wcześniej scena zranienia w nos. Najciekawszym jednak przykładem na zastosowanie w Ssakach strategii mickeymousingu jest krótki fragment (dokładnie w połowie filmu), w którym jeden z bohaterów, w wyniku zmęczenia, poczyna stopniowo tracić równowagę i upada. Każdy ruch wycieńczonego ssaka jest tu zsynchronizowany z muzyką — klarnet (solo) akcentuje nieporadne kroki, upadki oraz próby zmierzające do uzyskania przez bohatera pozycji stojącej. Chwila, w której zrezygnowany, leżący na śniegu ssak odwraca głowę jest o tyle wymowna, że (poza synchronizacją obrazu z muzyką i podkreśleniem przez nią ruchu) dźwięk klarnetu imituje, dzięki uzyskaniu szczególnego rodzaju frazy, udawane ostatnie tchnienie.

Piotr Pomostowski, Reżyser na ścieżce dźwiękowej. Funkcje muzyki w twórczości filmowej Romana Polańskiego, 2016, s. 40

Varese Sarabande umieściła na płycie chyba kompletny materiał z filmu, co niestety odbija się dłużyznami i licznymi fragmentami o ilustracyjnym charakterze. (...) Nie mogą się za to zbytnio podobać stosowane od czasu do czasu zabiegi tow. Harveya w stylu kompozytorów z imperialistycznej Ameryki, z tzw. mickey-mousingiem na czele, kiedy krok po kroku usiłuje muzycznie zilustrować np. zwierzęcy chód, co w filmie nadawać może pewnym scenom lekko komicznego zabarwienia, a na płycie brzmi zupełnie nieciekawie.

filmmusic.pl, 15.04.2007

Ciekawostki
Brutalny angielski „Mickey Mousing” to też termin używany w negatywnym kontekście w języku angielskim w zwykłej komunikacji. Mający związek z

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1563 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • zemrzeć — O odmianie i użyciu form
  • Bamako — Kto mieszka w Bamako? I czy istnieje przymiotnik?
  • wydawać się — Wszędobylskie być

Ciekawostki

  • książka — Czytać czy nie czytać?
  • Weda — Dosłowne znaczenie słowa weda
  • gość — Gość płci żeńskiej, czyli gościni?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book