zglobalizować

1. zglobalizować

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
A Benjamin R. Barber, autor proroczej książki „Dżihad kontra McŚwiat” (Muza 2000), ogłosił nawet list otwarty do Busha, w którym wskazuje na konieczność zmiany amerykańskiego sposobu myślenia. (...)
„(...) Poprzez nasze zaangażowanie na rzecz handlu światowego, w którym jedynie i wyłącznie chodzi o korzyści dla przedsiębiorstw przemysłowych i banków, zglobalizowaliśmy kapitalizm i handel pracą, kapitałem i walutami, nie globalizując zarazem instytucji demokratycznych i obywatelskich, które — tu w Ameryce — łagodzą sprzeczności kapitalizmu sprawiając, że jest on nie tylko wydajny, ale i sprawiedliwy. (...) To my, panie prezydencie, zglobalizowaliśmy grzechy i błędy tego świata — zbrodnię, duchową i cielesną nędzę, handel narkotykami i bronią (w tym także bronią atomową), i ku naszemu własnemu przerażeniu również terroryzm. Natomiast nie udało się nam zglobalizować naszych cnót — naszej tolerancji, naszej demokracji, naszego zmysłu uczciwości i wiary w sprawiedliwość dla wszystkich.

NKJP: Polityka, 2001

Gramatyka

czasownik aspekt dokonany przechodni

formy: niezglobalizowana; niezglobalizowaną; niezglobalizowane; niezglobalizowanego; niezglobalizowanej; niezglobalizowanemu; niezglobalizowani; niezglobalizowania; niezglobalizowanie; niezglobalizowaniem; niezglobalizowaniu; niezglobalizowany | pokaż wszystkie formy

1.1. zglobalizować się

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Świat się zglobalizował, Silesia City Center niczym się nie różni od galerii handlowych Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Te same filmy wyświetlają w Katowicach i Londynie, takie same spodnie można kupić w Mikołowie i Paryżu. Na platformach satelitarnych można zobaczyć na kilkuset programach, jak wygląda świat.

NKJP: Dziennik Zachodni, 2010

  • odpowiednik niedokonany: globalizować się
Gramatyka

czasownik aspekt dokonany nieprzechodni

formy: niezglobalizowania się; niezglobalizowaniem się; niezglobalizowanie się; niezglobalizowaniu się; zglobalizować się; zglobalizowalibyście się; zglobalizowalibyśmy się; zglobalizowaliby się; zglobalizowaliście się; zglobalizowaliśmy się; zglobalizowali się; zglobalizowałabym się | pokaż wszystkie formy

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • nań — Poprawne użycie
  • zgromadzić — Czy czasownik zgromadzić się ma liczbę pojedynczą?
  • jointJoint czy dżoint?

Ciekawostki

  • burleska — Pochodzenie słowa burleska
  • Kielce — Pochodzenie nazwy Kielce
  • goryl — Pochodzenie słowa goryl

Mogą Cię zainteresować również hasła