buggy

buggy

Definicja

buggy to rodzaj lekkiego samochodu służącego do jazdy rekreacyjnej (zwłaszcza terenowej po bezdrożach i sportowej), mającego duże, szeroko rozstawione koła z grubymi oponami, wytrzymałe, niskie zawieszenie (co zapobiega przewróceniu), otwarte nadwozie (często w formie otwartej, ramowej, rurowej konstrukcji), silnik umieszczony z tyłu; czasem budowany na bazie innych aut

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • czterokołowiec; gokart; łazik; pojazd terenowy; quad; rurowiec; terenówka
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nikt tego jednak nie rozumie. Skutek zaś jest taki, że obecnie każda rzecz wyposażona jest w poręcz, odblaskową kamizelkę, kask ochronny (...) oraz zasady użytkowania, przez co nic już nie sprawia takiej frajdy, jaką sprawiało w przeszłości, kiedy mogliście sklecić buggy z części od starego wózka dziecięcego, a następnie sprawdzić, jak szybko zjedzie po stromym zboczu.

Jeremy Clarkson, Moje lata w Top Gear, przekład Michał Strąkow, 2012

Bruce Meyers nie jest zwyczajnym 88-latkiem. To on 50 lat temu stworzył jedno z bardziej kultowych aut w dziejach — buggy Meyers Manx, a parę lat później powołał do życia wyścig Baja 1000. (...) stało się jednym z symboli kalifornijskiego plażowego stylu życia. Kto nie mógł mieszkać w Venice Beach, starał się przynajmniej sprawić sobie buggy. Sukces tego pojazdu przeszedł najśmielsze oczekiwania twórcy.

topgear.com.pl, 05.03.2015

Buggy skonstruowane przez brytyjską firmę Ariel bazuje na swoim spartańskim krewnym. O tym, że Nomad jest pochodną Atoma może świadczyć chociażby kształt dolnej części konstrukcji oraz umieszczenie silnika. Są to jednak jedynie niewielkie podobieństwa. Nomad został uzbrojony w dodatkową konstrukcję chroniącą pasażerów przed ewentualnymi skutkami dachowania, o które łatwiej jest w przypadku wyższego buggy.

autokult.pl, 07.01.2015

Mam do sprzedania buggy na podzespołach Fiata 126p. Buggy sprawne, silnik w bardzo dobrym stanie, solidnie wykonana rama, odpala z kluczyka, akumulator na gwarancji, bardzo szybki i zrywny, posiada dwa sprawne halogeny, terenowe opony, poszerzane felgi tył, hamulce na cztery koła. Pojazd jest bardzo lekki, przez co ma więcej mocy.

olx.pl, 11.10.2015

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Ciekawostki

  • SI — Pochodzenie
  • obleźć — Dawne oblazę
  • kwazar — Pochodzenie słowa kwazar

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book