Definicja
globalizm to zbiór poglądów, w których centrum znajdują się korzyści płynące z globalizacji i z różną siłą formułowane postulaty dotyczące przekształcenia wszystkich istniejących państw w jedno państwo światowe, mające wspólny rząd i prawodawstwo; czasem słowa globalizm używa się też w znaczeniu podobnym do samej globalizacji
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Jeżeli cywilizacje się spierają, mają różne cele, to jak się ma do tego
globalizm, który jest częścią naszego świata?
—
Globalizm jest trochę podobny do klimatu. To znaczy nikt nie chce klimatycznych zaburzeń, ale one mimo to zachodzą. To są procesy, nad którymi nikt nie ma władzy.
NKJP: Grzegorz Miecugow, Inny punkt widzenia. Rozmowy o współczesnym świecie, 2005
Do Warszawy przywieziono symbol
globalizmu — Światowe Forum Gospodarcze. Kilkuset facetów w garniturach objadających się, jak wiadomo, kawiorem i ostrygami. Taka prowokacja we współczesnej epoce ma już swój rytuał. Gdzie zjeżdżają globaliści — przyjeżdżają antyglobaliści. Gdzie urządza się szczyt — trzeba zwołać antyszczyt.
NKJP: Polityka, 2004
Tymczasem zwolennicy konsolidacji chętnie sięgają do wolnorynkowej retoryki. Przekonują, że duże jest silne i wszyscy na świecie się łączą, bo takie są wyzwania
globalizmu. Koncentrując państwowe firmy uzyskujemy efekt synergii, redukujemy koszty, tworzymy organizacje zdolne konkurować na rynku. Problem polega jednak na tym, że czym innym są fuzje i przejęcia na prywatnym, konkurencyjnym rynku, a czym innym wymyślane za biurkiem przez urzędników czy forsowane przez rozmaite grupy interesów.
NKJP: Polityka, 2002