boysband

boysband

Definicja

boysband to wokalny zespół muzyczny złożony z kilku przystojnych nastolatków (lub młodych mężczyzn), śpiewających zwykle muzykę pop w synchronicznych układach; członkowie boysbandów wybierani są często w castingach, ich wizerunek tworzony jest przez cały sztab profesjonalistów (kompozytorzy, autorzy tekstów, projektanci mody, styliści, choreografowie, specjaliści od public relations)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
O kłopotach z pisownią (boy(s)band, boy(s) band, boy(s)-band) i literką s W polszczyźnie omawiany tu wyraz przeszedł pewną drogą, z czego wynika też nasze zalecenie co do pisowni. Dla wyrazów (...)

Pełna treść tego i 5324 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wydawało się, że popyt na boysbandy minął już dawno. Okazuje się, że nie. W końcu miłośnicy lat 90. wciąż są w stanie z rozmarzonym wzrokiem, jednym tchem wymienić nazwy słynnych zespołów tamtych czasów, jak Backstreet Boys, ’N Sync, Take That. (...) Przepis na boysband idealny? Kilku chłopaków z dobrym poczuciem rytmu i smykałką do wykonywania synchronicznych układów. Ponadprzeciętne umiejętności wokalne nieobowiązkowe. Ważne, żeby uśmiechając się z ekranów, poruszali dziewczęce serca na wszystkich kontynentach.

Katarzyna Kamińska, natemat.pl, 13.02.12

Dziś, na przykład, mam na sobie dżinsy z dziurą na kolanie. Niektórzy mogliby powiedzieć, że próbuję naśladować styl boysbandu Bros z lat osiemdziesiątych i że to niesmaczne w przypadku osoby w moim wieku. Ale ja nikogo nie naśladuję. Dziura na moim kolanie powstała dlatego, że dżins się przetarł, a zakup nowej pary spodni mam zaplanowany dopiero na maj.

Jeremy Clarkson, Moje lata w Top Gear, przekład Michał Strąkow, 2012

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: boysband; boysbandach; boysbandami; boysbandem; boysbandom; boysbandów; boysbandowi; boysbandu; boysbandy; boysbandzie

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • pojedynczy — Czy można mówić pojedyńczy? A pisać?
  • elf — O elfie gramatycznie: elfy czy elfowie, były czy byli?
  • pasmo — Odmiana: pasm czy pasem

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book