tabloid

tabloid (gazeta)

Definicja

tabloid to gazeta, zwykle codzienna, zawierająca krzykliwe tytuły, sensacyjne treści (zwłaszcza opisy skandali z udziałem gwiazd i polityków) i kolorowe zdjęcia

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • brukowiec; bulwarówka; czasopismo; dziennik; gazeta
  • pogardliwie:gadzinówka; szmatławiec
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Po aferze narkotykowej tabloidy obwieściły rychły koniec celebrytki, a w internecie zaroiło się od dowcipów „kulinarnych” na jej temat. Były oparte na skojarzeniach z kokainą o konsystencji podobnej do cukru pudru lub mąki.

Marek Rybarczyk, Newsweek, 7–12.01.2014, numer 2, s. 91

Nowego tabloidu nie pozbawia szansy Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. — Na każdą nową gazetę jest miejsce. Wszystko zależy od proporcji między nakładami a kosztami. Jestem przekonany, że tabloid można robić taniej niż „Fakt” czy „Super Express” i sprzedawać go w cenie o jedną czwartą niższej niż cena tych tytułów — mówi Chrabota.

Małgorzata Wyszyńska, press.pl, 08.11.14

Tabloidy nie analizują rzeczywistości, nie wdają się w pełne niuansów rozważania. One jedynie serwują nam uproszczoną wizję świata. Nie muszą więc publikować długich tekstów — zresztą ich czytelnicy wcale tego nie chcą i nie potrzebują. (...) Artykuły często są tak krótkie, że w poważnych gazetach codziennych nigdy by się w takiej formie nie ukazały. Zdarza się, że jeden tekst zilustrowany jest kilkoma zdjęciami, by w pełni zaspokoić ciekawość czytelnika, który chce na własne oczy zobaczyć, jak to wszystko wyglądało.

Ola Rzążewska, drodzyczytelnicy.pl, 2014

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: tabloid; tabloidach; tabloidami; tabloidem; tabloidom; tabloidów; tabloidowi; tabloidu; tabloidy; tabloidzie

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • URL — Pochodzenie nazwy URL
  • brzeg — O dawnej formie brzega
  • szkło — Co brzmi lepiej?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book