shot

shot (do wypicia)

Definicja

shot to mieszanka wysokoprocentowego alkoholu z sokiem i z dodatkami, zwykle ułożona warstwowo, podawana w 50-mililitrowym kieliszku z grubym dnem, do wypicia na raz; shot zwykle przyrządza się na bazie wódki, wlewa się sok lub syrop (np. grenadynę), potem wódkę, całość doprawia się dodatkami (np. kilkoma kroplami tabasco lub łyżeczką soku z cytryny)

Wariant
  • (rzadziej) szot
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • drink
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
On też wypija jednego shota, potem oboje bierzemy jeszcze po jednym. Ledwo przełknęłam drugą porcję, a jego język znów wędruje po moich zębach. Ponownie bekam. Krzywi się, ale nic nie mówi.

Dawn O’Porter, Papierowe samoloty, 2014

Kluczem do przygotowania warstwowych shotów jest wybranie takich składników, które znacząco różnią się gęstością. Najłatwiejsze — i to polecam Wam na początek — jest wlewanie do kieliszka (w takiej właśnie kolejności) syropu (...), likieru i wódki na końcu. Fajnie, jeśli jest to wódka smakowa, kolorowa, bo wtedy shot nie jest na wierzchu przezroczysty.

2drink.pl, 29.12.2011

— Zaprosił ją na jednego szota, zasugerował, że może z nią poczekać na chłopaka, który miał przyjść po naszą pracownicę — tłumaczy Natalia Olejniczak, menadżer lokalu.
Dziewczyna zgodziła się. Wypiła jednego szota, choć mężczyzna, który ją zaprosił, wstrzymał się. W międzyczasie pojawił się chłopak pracownicy lokalu. Także wypił jednego szota. Co się działo później? Kobieta nie pamięta, jej chłopak także. Widać to za to na filmie z kamer monitoringu.

Piotr Weltrowski, trojmiasto.pl, 09.07.2014

Ciekawostki
Byczy strzał. O nazwach shotów W nazwach shotów kryje wiele pomysłowości. Chodzi w nich nie tylko o to, by oddać
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskozwierzęcy odmienny

formy alfabetycznie: shocie; shot; shota; shotach; shotami; shotem; shotom; shotów; shotowi; shoty; szocie; szot | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book