Stasi

Stasi

Definicja

Stasi to potoczna nazwa policji politycznej w NRD, utworzonej w 1950 roku i podporządkowanej politycznie partii socjalistycznej, a organizacyjnie radzieckim służbom specjalnym; Stasi inwigilowała i represjonowała obywateli kraju (w 1981 r. miała aż 90 tysięcy oficjalnych pracowników i 180 tysięcy tajnych współpracowników), prowadziła też podobną działalność za granicą; została rozwiązana w 1989 roku

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • wschodnioniemiecka bezpieka
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
KGB (...) doceniając kunszt militarny, zwraca się do sabotażystów Stasi o antyimperialistyczną solidarność oraz pomoc rozwojową w regionach świata, w których ZSRR walczy o swoje wpływy (oznacza to w praktyce stworzenie szeregu obozów szkoleniowych dla bojowników walczących po czerwonej stronie konfliktów Trzeciego Świata). A także o zaangażowanie się w bliskowschodni konflikt z Izraelem poprzez wsparcie organizacji palestyńskich, z Organizacją Wyzwolenia Palestyny na czele.
KGB wskazuje na oddziały Stasi z pragmatyzmu. W dziedzinie szkolenia walki partyzanckiej, metod terrorystycznych oraz sabotażu Niemcy nie mają sobie równych.

Marek Łuszczyna, focus.pl, 12.04.2013

Stasi interesowała się Polską od 1978 roku, gdy Jan Paweł II został wybrany papieżem. Zainteresowanie jeszcze wzrosło w czasie powstania „Solidarności”. Najważniejszą rolę w działalności operacyjnej Stasi w Polsce odgrywał Wydział Główny II Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MfS-Hauptabteilung II), czyli kontrwywiad.

salon24.pl, 26.03.2013

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • derby — Czy można pisać Derby wielką literą?
  • część — Poprawna składnia rzeczownika część
  • dzieńW dniu wczorajszym, dzisiejszym, jutrzejszym, na dzień dzisiejszy

Ciekawostki

  • ukradkiem — Czy istniał ukradek?
  • podstawczak — Pochodzenie nazwy podstawczaków
  • MCH — Pochodzenie słowa MCH

Mogą Cię zainteresować również hasła