eutanazja

eutanazja (w chorobie)

Definicja

eutanazja to zakończenie życia osoby nieuleczalnie chorej i bardzo cierpiącej na jej żądanie lub na życzenie rodziny sprawującej opiekę (gdy dana osoba nie jest w stanie przekazywać swojej woli), dokonywane pod wpływem współczucia lub w ramach działalności zawodowej

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • przejście; samobójstwo na życzenie; śmierć na życzenie; umrzeć na własną prośbę
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Marieke Vervoort, złota medalistka paraolimpiady w Londynie, poddała się eutanazji i zakończyła swoje życie. Cierpiała na nieuleczalną chorobę, której efektem był zanik mięśni. Miała 40 lat.

sport.pl, 23.10.2019

Wzorowo redagowana jest rubryka „Ze świata” w „Tygodniku Powszechnym”. Przeglądając naszą prasę katolicką, tylko tam znalazłem wiadomość, że przewodniczący episkopatu [Holandia] kardynał Simonis nie potępił decyzji tamtejszego parlamentu w sprawie eutanazji, dopuszczającej ją pod licznymi warunkami. Uważa mianowicie (podobnie jak tamtejsza chadecja), że nowa regulacja prawna zapobiega większemu złu, jakim jest faktyczna pełna liberalizacja w tej dziedzinie.

NKJP: Jan Turnau w Gazecie Wyborczej, 1993

Nie ma problemu eutanazji. Ona towarzyszy nam od lat. Dzieje się wokół nas. Bo w życiu przychodzi taki moment, gdy trzeba podjąć decyzję, czy i jak dawkować środki przeciwbólowe, które wprawdzie łagodzą ból, ale mogą przyśpieszać śmierć. I pewnie każdy człowiek stawał przed takim dylematem. Ale jest czymś absolutnie upiornym, by na mocy prawa zdejmować z nas samych odpowiedzialność za takie decyzje. (...)
Prawo nie może przyzwalać na eutanazję. Poruszamy się w obszarze wyjątkowej wrażliwości moralnej, miłości, osobistych decyzji i odpowiedzialności przed Bogiem. Prawo, które wkraczałoby w tę dziedzinę, byłoby dehumanizujące.

NKJP: Ozon, nr 15, 2005

Ciekawostki
Eutanazja, głupcze! Gdy pewne słowa są hasłami wywołującymi burzliwe dyskusje w narodzie, redaktor słownika ma problem. Jak ma je zdefiniować?
Zapraszamy na blog Dobrego słownika do wpisu: Eutanazja, głupcze!
Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: eutanazja; eutanazją; eutanazjach; eutanazjami; eutanazje; eutanazję; eutanazji; eutanazjo; eutanazjom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • Kraj Klonowego Liścia — Kwestia wielkości liter i cudzysłowu
  • — Częsty błąd
  • bądź — O przecinku przed bądź (kiedy stawiamy przecinek przed bądź)

Ciekawostki

  • kwazar — Pochodzenie słowa kwazar
  • marchewka — Mit o marchewce będącej owocem
  • WłochyWłochy a Italia

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book