rzep

1. rzep (z rośliny)

Definicja

rzep to owoc niektórych roślin (np. łopianu, ostu, rzepienia) w postaci małej, zawierającej nasiona, kolczastej kulki pokrytej małymi haczykami, łatwo czepiający się ubrań, futer, sierści zwierząt (co z biologicznego punktu widzenia ułatwia rozsiewanie)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Tylko na sucho. Jeśli już rzepy przyczepiły się do sierści, zabierz się szybko za ich usuwanie, ale tylko na sucho. „Splątany włos, kiedy się go zmoczy, zbije się tak mocno, jak wełniany sweter w gorącym praniu. Wyciągnięcie rzepa jest wtedy prawie niemożliwe, a z pewno­ścią zajmie moc czasu”, ostrzega Linda A. Law, profesjonalna psia fryzjerka (...)
Cierpliwości. Usuwanie wszelkich rzepów z sierści może być za­biegiem długotrwałym, a nawet bolesnym. „Jeśli zwierzę jest gęsto oblepione rzepami, zrób w czasie ich usuwania kilka przerw”, zaleca Linda Law. „Inaczej zapamięta ono na długo ten dzień jako wyjątko­wo niemiłe przeżycie”. Radzi ona, aby jednorazowe wyczesywanie rzepów nie trwało dłu­żej niż dziesięć minut.

stowarzyszenie-nadzieja.pl, 11.06.12

Ciekawostki
Dawne rzepia, rzypienie i inne historie W niektórych dawniejszych słownikach można znaleźć oboczną odmianę miękkotematową: tego rzepia, (...)

2. rzep (w bucie)

Definicja

rzepy to zapięcia złożone z dwóch taśm (kawałki tkaniny), z których jedna sczepia się z drugą dzięki czepliwym wypustkom; łatwe do rozpinania i zapinania, podczas ich rozczepiania słychać charakterystyczny zgrzyt; stosowane m.in. do zapinania obuwia, w plecakach, do mocowania materaca do ramy łóżka

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • przylepiec; zapięcie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Cenią go głównie dzieci, które nie muszą sznurować swoich butów. Nam także przydają się one w codziennym życiu. Rozejrzyjmy się: kurtki, bluzy, plecaki, torby na laptopa... wszędzie tam zastosowano rzepy. (...) Rzepy bardzo łatwo można wyczyścić. Oto kilka bardzo prostych i sprawdzonych sposobów na pozbycie się zabrudzeń z powierzchni rzepów.
(1) Najpierw wyczyśćmy szorstką stronę rzepów. W tym celu bierzemy gęsty grzebień i wyczesujemy nim kłaczki, włosy i nitki. Jeśli nie możemy zrobić tego na sucho, możemy zanurzyć rzepy w wodzie i wtedy ponowić wyczesywanie.
(2) Następnie czyścimy gładką stronę rzepów. Bierzemy taśmę klejącą, przylepiamy do rzepa i zrywamy wraz z zanieczyszczeniami. Możemy ponowić tę czynność, jeśli jest to konieczne.

http://tipy.interia.pl/artykul_6980,jak-wyczyscic-rzepy-w-ubraniach.html, 08.04.15

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: rzep; rzepa; rzepach; rzepami; rzepem; rzepie; rzepom; rzepów; rzepowi; rzepu; rzepy

3. przyczepić się jak rzep psiego ogona

Definicja

mówimy o kimś, że przyczepił się do kogoś (rzadziej do czegoś) jak rzep psiego ogona, jeśli chcemy powiedzieć, że narzuca się tej osobie, jest wobec niej natrętny, wciąż o niej mówi itp.

Wariant
  • przyczepić się jak rzep do psiego ogona
  • uczepić się jak rzep psiego ogona
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Po pierwsze, jeden już się wychylił — zaprotestował Nowak. — Mówię o Malanowskim.
Uczepiłeś się tego faceta jak rzep psiego ogona. Na razie nie zrobił nic złego poza tym, że zniknął naszym ludziom sprzed nosa. Ale przecież nie było nakazu zatrzymania, więc nawet nie możemy powiedzieć, że uciekł, prawda?

NKJP: Tomasz Konatkowski, Wilcza wyspa, 2006

Mam już jej serdecznie dość. Jak się jej pozbyć? Babcia jednak wyraźnie chce rozmawiać dalej. Przyczepiła się do mnie jak rzep do psiego ogona.
— Po pierwszym maja się zaczęło — mówi dalej.

NKJP: Jacek Głębski, Kuracja, 1998

Gramatyka

frazem czasownikowy aspekt dokonany

formy alfabetycznie: przyczepcie się jak rzep psiego ogona; przyczepią się jak rzep psiego ogona; przyczepicie się jak rzep psiego ogona; przyczepić się jak rzep psiego ogona; przyczepię się jak rzep psiego ogona; przyczepiłabym się jak rzep psiego ogona; przyczepiłaby się jak rzep psiego ogona; przyczepiłabyś się jak rzep psiego ogona; przyczepiłam się jak rzep psiego ogona; przyczepiła się jak rzep psiego ogona; przyczepiłaś się jak rzep psiego ogona; przyczepiłbym się jak rzep psiego ogona | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book