K-pop

1. K-pop (muzyka)

Definicja

K-pop to pop pochodzący z Korei Południowej, łączący elementy zachodniego popu z koreańską tradycją, dając w efekcie muzyczny misz-masz gatunkowy, szczególnie popularny w wykonaniu boysbandów i girlsbandów, śpiewany po koreańsku i angielsku, na niezwykle kolorowych teledyskach często z rozbudowaną choreografią; standardem jest kobiecy image koreańskich piosenkarzy czy wymuszana dziecinność piosenkarek; K-pop zyskał wielką popularność na całym świecie w pierwszych dekadach XXI wieku

Wariant
  • k-pop
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Koreańskie zapisy Koreański pop w wersji skróconej bywa przeróżnie zapisywany. By nieco to uporządkować proponujemy przyjąć

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4625 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Najpierw należy jednak wspomnieć o obowiązkach gwiazd k-pop, które są bardzo różne od zadań stawianych przed celebrytami z innych krajów. Różnicę tę doskonale oddaje to, że Koreańczycy rzadko kiedy nazywają artystów „piosenkarzami”. Słowo kasu (piosenkarz) jest używane w stosunku do piosenkarzy skupiających się wyłącznie na muzyce, natomiast gwiazdy k-popu są nazywane zapożyczonym z angielskiego słowem idol. W Korei pojęcie to oznacza osobę trenowaną latami przez wielką wytwórnię, aby później z hukiem zadebiutować na krajowej scenie. Jest to jedyna droga, żeby zaistnieć jako k-popowy muzyk. Przysłowiowy zespół garażowy nie ma więc szans, aby bez wsparcia muzycznego establishmentu stać się idolami.

polska-azja.pl, 22.08.2017

Następny przełom przyszedł w 2017 roku, kiedy to na liście przebojów Billboardu znalazł się utwór zespołu BTS. Rok później ich album „Love Yourself: Tear” zdobył pierwsze miejsce w tym zestawieniu — najpopularniejsza płyta w Stanach zaśpiewana była głównie w języku koreańskim! Po 25 latach od wykształcenia się podwalin K-popu, po zaistnieniu setek zespołów i zaśpiewaniu tysięcy piosenek, jednej grupie udało się podbicie serc publiczności najtrudniejszego rynku muzycznego świata. Co zdecydowało o sukcesie BTS (czyli Beyond The Scene)? Jak wskazuje Chris Martins w swoim edytorialu dla „Rolling Stonesa”, kluczowa okazała się poruszana w ich utworach tematyka — społecznie progresywna, dotykająca największych problemów współczesnych nastolatków, takich jak wyobcowanie, depresja czy znęcanie się ze strony rówieśników.

empik.com, 14.04.2020

 1.1. K-pop (przymiotnik)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Koreańscy muzycy to doskonale wytrenowani artyści, którzy uczą się fachu w młodzieżowych obozach K-pop. Tam poznają kroki taneczne, ćwiczą głos, doskonalą umiejętność wypowiadania się publicznie — tak by nigdy nie zaliczyć wpadki w mediach — oraz podpisują kontrakty z wielkimi agencjami, na wiele lat przed pierwszym wyjściem na scenę.

kultura.onet.pl, 02.02.2020

Fenomen koreańskiego popu można zauważyć, obserwując popularność teledysków w serwisie YouTube. Wiele z nich osiąga liczby wyświetleń, o których niektórzy europejscy artyści mogą jedynie pomarzyć. Większość klipów k-pop to wysokobudżetowe produkcje, które są tworzone z ogromnym rozmachem, a na ekranie możemy obserwować świetnie wyglądających artystów wykonujących często spektakularne i przykuwające oko choreografie.

radiozet.pl, 16.04.2018

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy: k-pop; K-pop

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • CC — Pochodzenie skrótu CC
  • CRM — Pochodzenie słowa CRM
  • przekłuć — O dawnej odmianie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book