bajstruk

bajstruk

Definicja

bajstruk to dziecko nieślubne; słowo używane z odcieniem pogardliwym, regionalizm wschodni i kresowy

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kowal wziął na ręce prawie dwuletniego Stefana, który był wciąż nie większy od dobrego koguta, i pomyślał, że bajstrukowi ojca brak, stąd taka mizerota nieudała. Jak go usynowi, na pewno się małemu podrośnie, a oprócz tego nie zawadzi, gdy co rano świeżej śmietanki popije. Ustalili, że Halina dostanie dwa komplety pościeli, dwa kilimy, poduszkę i pierze na pierzynę, którą już sobie sama musi zrobić, a chuda babka, która jako jedyna okazywała czasem trochę serca wnuczce i jej bajstruczkowi, bo biło u niej blisko powierzchni, tuż pod skórą i kośćmi, wysupłała skądś złoty medalik z Ostrobramską, żeby teraz, gdy jest już wydana, strzegł jej od złego.

NKJP: Joanna Bator, Piaskowa Góra, 2009

Zmajstrowałeś bajstruka — to się teraz żeń! Ożenił się i dzięki wstawiennictwu lwowiaka, który mimo wszystko czuł do Macieja dziwną słabość i nadal namawiał go na dziennikarstwo, Maciej został wcześniej zwolniony do cywila.

F. Sikorski, Nie wołaj po imieniu, Wrocław 1999, s. 258

Ciekawostki
To skąd się biorą bajstruki? Trochę niezręcznie pisać o pochodzeniu wyrazu, który nazywa dziecko z nieprawego łoża, więc pochodzenia niewłaściwego, gorszego, co miało przez wieki swoje negatywne skutki prawne i społeczne.
We współczesnej polszczyźnie jest to regionalizm wschodni (powiaty: bialski, sokólski, ostrołęcki, łukowski, siedlecki, radzyński, włodawski, krasnostawski). Rzeczownik bajstruk, z rzadszym wariantem bastruk, znany był i używany na tzw.

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1513 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • zawziąć się — Czy istnieje odpowiednik niedokonany? Czyli o zawzinać się
  • akwarium — Uwaga na błędy w odmianie akwarium
  • takiż — Uwaga na błędne użycie takiż

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book