Tadż Mahal

Tadż Mahal

Definicja

Tadż Mahal to monumentalny grobowiec w pobliżu Agry, zbudowany w XVII wieku, o fasadach rzeźbionych w białym marmurze, składający się z głównego mauzoleum z wielką kopułą i olbrzymią bramą oraz dwóch stojących po bokach identycznych meczetów z czerwonego kamienia (po bokach głównej części zbudowano ponadto cztery minarety o wysokości 42 metrów), uznawany za najpiękniejszy zabytek sztuki muzułmańskiej w Indiach, znajdujący się na liście tzw. siedmiu nowych cudów świata

Wariant
  • (rzadziej) Tadź Mahal
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Tadż Mahal zasłonięty?
Indyjskie władze przygotowują się do zasłonięcia słynnego mauzoleum Tadż Mahal w północnych Indiach siatką maskującą. Uzasadniają ten krok wzrostem napięcia w stosunkach indyjsko-pakistańskich i groźbą wybuchu wojny. — Tadż Mahal lśni z odległości 40 kilometrów i jest widoczny szczególnie dobrze nawet w księżycowe noce. Mógłby stanowić cel ataku — powiedział jeden z urzędników odpowiedzialnych za turystykę w stanie Uttar Prades.

NKJP: Dziennik Polski, 2002

W Indiach, stanąwszy przed Tadż Mahalem, doznałem największego w moim życiu wstrząsu poezją architektury. Pisze się, że ta gigantyczna budowla, mauzoleum miłości, wzniesione przez władcę po śmierci ukochanej, jest „dziełem jubilerów”, jest „rzeźbioną perłą”, jest „uszyte z delikatnej koronki”, etc. — z tak nieziemską precyzją wykonano kolosa. Lecz w istocie nie można go opisać, bo przecież nie o precyzję tu chodzi (...)

Waldemar Łysiak, Wyspy bezludne, 1987, s. 17

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj męskorzeczowy; nieodmienny
rzadziej odmienny

formy w tabelce: 

formy: Tadż Mahal; Tadż Mahalem; Tadż Mahalowi; Tadż Mahalu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • kukurydzianyKukurydzany, kukurydziany, kukurydzowy – historia przymiotnika
  • RBC — Pochodzenie słowa RBC
  • leźć — Dawne lazę

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book