Izera

1. Izera (rzeka)

Definicja

Izera to rzeka w Czechach, o długości 164 km, prawy dopływ Łaby; wypływa w Górach Izerskich po stronie polskiej (na odcinku kilkunastu kilometrów stanowi granicę polsko-czeską)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dwa kanały zapewniają odpływ wód do Izery. Trzcina okalająca staw na obszarze 20 ha, stwarza duże możliwości lęgowe ptakom z rodzajów Botaurus, Locustclla i innym. Tysiące jaskółek i pliszek spędzają tu noce w okresie przelotów (...)

Chrońmy Przyrodę Ojczystą, 1966, s. 74

Cechy doliny Izery od ujścia Jizerki po Kořenov są wyraźnie odmienne od cech innych, równoległych do Izery, dolin w tej części gór i sugerują powstanie tego odcinka jako młodego wciosu erozyjnego, ściśle nawiązującego do struktury skały, o wciąż jeszcze wypukłym profilu podłużnym. Odmienny układ hydrograficzny w przeszłości sugerują też kierunki, w jakich płyną dopływy górnej Izery w rejonie Hali Izerskiej.

Uniwersytet Wrocławski, Prace Instytutu Geograficznego. Seria A. Geografia Fizyczna, t. 8, 1996, s. 77

Ciekawostki
Językowe źródła Izery Nazwy rzek są najbardziej pasjonującą, tajemniczą, trudną i kontrowersyjną częścią etymologii. Wiele z nich — mamy na to dowody na piśmie — przetrwało mimo wędrówek ludów, a więc i zmian języków ludzi mieszkających nad rzekami. Z drugiej strony rzeki w naszej części Europy były dla dawnych transkontynentalnych wędrowców pewnymi punktami orientacyjnymi na nizinie, dlatego też ich nazwy mogły być przekazywane pomiędzy członkami różnych kultur i (proto)narodów. Większość tych nazw jest dla nas dziś nieprzejrzysta i tajemnicza (Wisła, Odra, San, Wda itd.). Większość uczonych przypuszcza (choć nawet to jest przedmiotem zażartych sporów), że duża część tych hydronimów jest wcześniejsza niż przybycie i zdobycie dominacji przez ludzi mówiących językami z rodziny indoeuropejskiej.
Nawet niewielka Izera — nie ma nic wspólnego ni z zerem, ni z lodem (niem. eis, ang. ice). Obecnie wydaje się, że nazwa ta ma pochodzenie
Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Izera; Izerą; Izerę; Izero; Izery; Izerze

2. Izera (samochód)

Definicja

Izera to nazwa planowanej marki polskiego samochodu elektrycznego

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Izera, taką nazwę będzie miała polska marka samochodów elektrycznych. ElectroMobility Poland zapowiada, że polski elektryk zjedzie z taśmy produkcyjnej w 2023 roku. Samochód ma być dostępny dla przeciętnego Kowalskiego. (...) Nazwa marki odnosi się więc do transgraniczności, współpracy z międzynarodowymi partnerami.
Logo marki wzorowane jest na heksagonie, plastrze miodu, w który wpisany jest diament. Środkowa część logotypu przypomina różę wiatrów.

wpolityce.pl, 28.07.2020

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Izera; Izerą; Izerę; Izero; Izery; Izerze

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • kłuć — Czy odmiana nas kole? O dawnej odmianie
  • pacierz — Pochodzenie wyrazu pacierz
  • RBC — Pochodzenie słowa RBC

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book