Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dwa kanały zapewniają odpływ wód do
Izery. Trzcina okalająca staw na obszarze 20 ha, stwarza duże możliwości lęgowe ptakom z rodzajów Botaurus, Locustclla i innym. Tysiące jaskółek i pliszek spędzają tu noce w okresie przelotów (...)
Chrońmy Przyrodę Ojczystą, 1966, s. 74
Cechy doliny
Izery od ujścia Jizerki po Kořenov są wyraźnie odmienne od cech innych, równoległych do
Izery, dolin w tej części gór i sugerują powstanie tego odcinka jako młodego wciosu erozyjnego, ściśle nawiązującego do struktury skały, o wciąż jeszcze wypukłym profilu podłużnym. Odmienny układ hydrograficzny w przeszłości sugerują też kierunki, w jakich płyną dopływy górnej Izery w rejonie Hali Izerskiej.
Uniwersytet Wrocławski, Prace Instytutu Geograficznego. Seria A. Geografia Fizyczna, t. 8, 1996, s. 77
Ciekawostki
Językowe źródła Izery
Nazwy rzek są najbardziej pasjonującą, tajemniczą, trudną i kontrowersyjną częścią etymologii. Wiele z nich — mamy na to dowody na piśmie — przetrwało mimo wędrówek ludów, a więc i zmian języków ludzi mieszkających nad rzekami. Z drugiej strony rzeki w naszej części Europy były dla dawnych transkontynentalnych wędrowców pewnymi punktami orientacyjnymi na nizinie, dlatego też ich nazwy mogły być przekazywane pomiędzy członkami różnych kultur i (proto)narodów. Większość tych nazw jest dla nas dziś nieprzejrzysta i tajemnicza (Wisła, Odra, San, Wda itd.). Większość uczonych przypuszcza (choć nawet to jest przedmiotem zażartych sporów), że duża część tych hydronimów jest wcześniejsza niż przybycie i zdobycie dominacji przez ludzi mówiących językami z rodziny indoeuropejskiej.
Nawet niewielka Izera — nie ma nic wspólnego ni z zerem, ni z lodem (niem. eis, ang. ice). Obecnie wydaje się, że nazwa ta ma pochodzenie
Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.
Zyskaj dostęp do tej i 1531 pozostałych ciekawostek.
zamów