ohar

ohar (ptak)

Definicja

ohar to kaczka zamieszkująca wybrzeża Morza Północnego, Bałtyku, Morza Śródziemnego oraz pas od Morza Czarnego do północno-wschodnich Chin (w krajach południowych jest ptakiem osiadłym, w północnych i zachodnich — wędrownym), w Polsce bardzo nielicznie gniazdująca (objęta całkowitą ochroną gatunkową); ohar w budowie jest nieco podobny do gęsi, prócz tego ma czerwony dziób i jest barwnie upierzony (obie płci bardzo podobnie): czarna o zielonym połysku głowa i górna część szyi, biała dolna część szyi, spód ciała i grzbiet, w poprzek piersi szeroki, rdzawobrązowy pas, wzdłuż piersi czarny pas; gniazduje zwykle w jamie wykopanej przez jakieś inne zwierzę

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Spotkanie ohara było moim największym marzeniem podczas naszego pierwszego pobytu w Słońsku.

Marek Pióro, wyborcza.pl, 19.07.2011

W miejscach gniazdowania ohary łatwo rzucają się w oczy, a to dzięki jaskrawemu upierzeniu i wielkiej ruchliwości. Ciągle zmieniają one miejsca pobytu, przelatując z jednego słonego jeziora na drugie bądź z jednego odcinka wybrzeża na drugi.

Janusz Domaniewski, Ornitologia łowiecka. Ptaki łowne Europy, 1951 s. 150

Nagle tuż nad namiotem przelatuje para ptaków. Ich lot jest powolny i towarzyszą mu przypominające gwizdy nawoływania jednego z nich, na co drugi odpowiada nosowym, brzmiącym dłużej „ak-ak-ak...”. Wybiegam z namiotu i patrzę za odlatującą parą. Ta oddala się w kierunku pobliskiego zbocza i nagle, załamując lot, siada w sąsiedztwie wielkich, sterczących z niego głazów. Rano obserwujemy to miejsce i szybko okazuje się, że pomiędzy kamieniami, w norach wykopanych przez lisy, zakładają swoje gniazda ohary (Tadorna tadorna). Mamy szczęście; pierwsza dekada maja to szczyt ich zalotów. Są w tym okresie bardzo ruchliwe i gorączkowo poszukują odpowiednich miejsc do założenia gniazda.

Ireneusz Kaługa, magazyn.salamandra.org.pl, 2008

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskozwierzęcy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: ohar; ohara; oharach; oharami; oharem; oharom; oharów; oharowi; ohary; oharze

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • zombie — Skąd faktycznie brali się zombie
  • cyrkumfleks — Pochodzenie słowa cyrkumfleks
  • Rej — Polacy nie gęsi

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book