ork

ork (stwór)

Definicja

ork to człowiekopodobny stwór ze świata podziemnego obecny w różny sposób w północnoeuropejskiej mitologii; we współczesnej kulturze istniejący za sprawą dzieł Tolkiena, w których jest brutalny, agresywny, wrogi, brzydki, ma łukowato wykrzywione nogi, długie ręce i kły, przygarbioną sylwetkę, ciemną skórę, je mięso, wykorzystywany jest w walkach przez siły ciemności (wróg krasnoludów, elfów i ludzi)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • goblin; troll
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jak wiemy, problem etycznego skażenia całej rasy i wcielenia fea w „coś takiego” zrodził i taki pomysł, by orkowie „duszy” i własnej indywidualnej wolnej woli jednak nie mieli (jako zwierzęta). Nie można by ich wtedy oceniać w kategoriach moralnych etyki kantowskiej czy chrześcijańskiej. Byliby jak szarańcza czy szakale. Byłoby to w stosunku do nich fair, nie ich to wina, że są orkami. Byliby rozpatrywani w kategorii „fauna Ciemności”, razem z pająkami, wilkami, pterodaktylami Nazguli, czarnymi wiewiórkami i kotami syjamskimi. A za ich brzydkie cechy i czyny ponosiłby winę ten, kto ich wyhodował jako rasę (...)

forum.tolkien.com.pl, 23.01.2011

Ale prawdziwie odmienną stronę orków pokazał Warcraft. Stworzenia te w produkcjach Blizzarda początkowo nie różniły się wyraźnie od prymitywnych monstrów Tolkiena, ale z czasem ich wizerunek uległ zmianie. To nadal dzikie zastępy, jednak ponad bojowe umiejętności cenią sobie honor oraz dobre imię swoich klanów. W historii Azeroth znane są przykłady bohaterstwa orków — w trzeciej odsłonie jeden z nich poświęca życie, by uwolnić swój lud spod władzy demonów — a także epizody, kiedy współpracowali oni z ludźmi i elfami przeciwko złemu Płonącemu Legionowi.

gry-online.pl, 10.10.2017

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • biustonosz — Pochodzenie wyrazu biustonosz
  • los — Niepoważna zagadka
  • bajstruk — To skąd się biorą bajstruki?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book