Donieck

Donieck (miasto)

Definicja

Donieck to duże miasto na wschodzie Ukrainy, od 2014 r. kontrolowane przez prorosyjskich separatystów, którzy ogłosili je stolicą DRL

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Janukowycz słowa dotrzymał. Jeden mandat w Doniecku zdobyli komuniści, a resztę proprezydencka koalicja Za Jedną Ukrainę!, do której weszła Partia Regionów. Na wschodzie partie opozycyjne nie miały do powiedzenia nic. Blok Nasza Ukraina byłego premiera Wiktora Juszczenki próbował zarejestrować w Doniecku regionalny komitet wyborczy. Długo szukano kandydata na jego szefa. Ci, którzy wstępnie zgadzali się, następnego dnia rezygnowali. Już po kilku godzinach odbierali telefon z pogróżkami albo składało im wizytę dwóch smutnych panów, którzy sugerowali, że polityka to zajęcie bardzo niebezpieczne — może się przydarzyć wypadek albo inne nieszczęście.

NKJP: M. Wojciechowski, Pomarańczowy majdan, 2006

Separatyści, którzy kontrolują Donieck w Donbasie na wschodzie Ukrainy, zarządzili przygotowanie bunkrów i miejsc w szpitalach — podał w czwartek portal Nowosti Donbasa. Według tych doniesień budynki administracji są zabezpieczane workami z piaskiem, a z urzędów mają być wywożone archiwa.

dziennik.pl, 15.04.2021

Ciekawostki
Nazewnicza historia Doniecka Miasto zostało założone w 1869 r. przez

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1494 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • krupniok — Pochodzenie nazwy
  • mafia — Mafii w Polsce nie było, gdyż...
  • Internet — Internetowa pułapka

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book