Donieck

Donieck (miasto)

Definicja

Donieck to duże miasto na wschodzie Ukrainy, od 2014 r. kontrolowane przez prorosyjskich separatystów, którzy ogłosili je stolicą DRL, a w 2022 r. anektowane przez Rosję

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Janukowycz słowa dotrzymał. Jeden mandat w Doniecku zdobyli komuniści, a resztę proprezydencka koalicja Za Jedną Ukrainę!, do której weszła Partia Regionów. Na wschodzie partie opozycyjne nie miały do powiedzenia nic. Blok Nasza Ukraina byłego premiera Wiktora Juszczenki próbował zarejestrować w Doniecku regionalny komitet wyborczy. Długo szukano kandydata na jego szefa. Ci, którzy wstępnie zgadzali się, następnego dnia rezygnowali. Już po kilku godzinach odbierali telefon z pogróżkami albo składało im wizytę dwóch smutnych panów, którzy sugerowali, że polityka to zajęcie bardzo niebezpieczne — może się przydarzyć wypadek albo inne nieszczęście.

NKJP: M. Wojciechowski, Pomarańczowy majdan, 2006

Separatyści, którzy kontrolują Donieck w Donbasie na wschodzie Ukrainy, zarządzili przygotowanie bunkrów i miejsc w szpitalach — podał w czwartek portal Nowosti Donbasa. Według tych doniesień budynki administracji są zabezpieczane workami z piaskiem, a z urzędów mają być wywożone archiwa.

dziennik.pl, 15.04.2021

Ciekawostki
Nazewnicza historia Doniecka Miasto zostało założone w 1869 r. przez
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy: Donieck; Doniecka; Donieckiem; Donieckowi; Doniecku

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • kaczka — Jak się nazywa mięso z kaczki?
  • DaeszDaesz — nazwa poprawna politycznie i... sprytna
  • rz — Skąd taki zapis

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book