egida

1. pod egidą

Definicja

jeśli coś powstaje, działa, odbywa się pod egidą jakiejś instytucji, organizacji (rzadziej osoby), to są one odpowiedzialne za to, kierują tym lub mają na to decydujący wpływ; wyrażenie książkowe

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • pod kierownictwem; pod opieką; pod patronatem; pod przewodnictwem; pod wpływem; pod zwierzchnictwem
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Rzym ogłoszony został stolicą Królestwa Włoskiego. Ukończony został proces jednoczenia Włoch pod egidą Piemontu i dynastii sabaudzkiej. Poza granicami nowego królestwa znajdowały się jedynie terytoria peryferyjne, o mniejszym znaczeniu, jak Trydent i Triest.

NKJP: Janusz Pajewski, Historia powszechna 1871–1918, 1967

Jak zawsze na początku czerwca, jak zawsze w skansenie, jak zawsze pod egidą Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Tym razem będzie jednak bardziej uroczyście. Wszak to już dwudzieste piąte „Spotkania pod brzymem”.

NKJP: Dziennik Zachodni, 2001

Gramatyka

frazem przysłówkowy

formy: pod egidą

2. pod egidę

Definicja

jeśli coś przechodzi, trafia, zostaje przejęte pod egidę jakiejś instytucji, organizacji (rzadziej osoby), to stają się one odpowiedzialne za to, kierują tym lub mają na to decydujący wpływ w zastępstwie innej instytucji, która wcześniej była za to odpowiedzialna; wyrażenie książkowe

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Konfederacja tak, jak wiadomo, zawiązana pod marszałkostwem Michała Brzostowskiego, koniuszego litewskiego, w celu utrzymania w kraju porządku, zwłaszcza w sprawach sądowych, przeszła pod egidę Czartoryskich, którzy uczynili z niej narzędzie dla przeprowadzenia elekcji Poniatowskiego.

NKJP: Monika Żeromska, Wspomnienia, 2007

Wiedział z doświadczenia, że niepodobna bronić się przed plotką, gdy trzeba zachować tajemnicę. Ale wtedy ta insynuacja dotknęła tylko niego, teraz sprawa była o wiele gorsza. Po wielu rozważaniach doszedł do wniosku, że istnieje tylko jeden sposób: trafić pod egidę jakiejś dużej, uznanej organizacji.

NKJP: Andrzej Anonimus, Nie nadaje się, przecież to jeszcze szczeniak, 1999

Gramatyka

frazem przysłówkowy

formy:

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book