edykuł

edykuł

Definicja

edykuł to pojęcie architektoniczne o zmieniającym się w czasie znaczeniu: w świątyniach rzymskich edykułem nazywano kapliczkę służącą ustawieniu posągu, we wczesnym chrześcijaństwie edykuł pełnił funkcję budynku nagrobnego, a w średniowieczu w ogóle prywatnej kapliczki; dziś edykułem nazywa się ogólnie mały, otwarty budynek o niewielkiej głębokości, zwieńczony frontonem opartym na podporach, przylegający tylną stroną do ściany, będący np. tłem dla posągu lub wazy

Wariant
  • (rzadziej) edykuła
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
U stóp Akropolu (...) wznosi się pomnik wystawiony przez Lizykratesa w 334 r. p.n.e. dla upamiętnienia zwycięstwa, jakie odniósł sponsorowany przezeń chór w igrzyskach dramatycznych. Na wysokim kwadratowym cokole stoi okrągły edykuł z 6 kolumnami korynckimi i dachem złożonym z marmurowej płyty z korynckim kapitelem, na którym ustawiono główną nagrodę — brązowy trójnóg.

Sztuka i historia Grecji, przekład Maciej Zakrzewski, 1997, s. 23

(...) stoi równie wielki pomnik Nikifora Wasiliewa, zmarłego w 1884 r. Nie nawiązuje do sztuki starorosyjskiej, ale do włoskiego renesansu. Nad dwiema kondygnacjami podstawy obłożonej piaskowcem i kolorowymi marmurami wznosi się potężna edykuła z wyobrażeniem kobiety trzymającej tablice z dziesięciorgiem przykazań.

scrabblog.blog.pl, 17.01.13

Edykuła Bayerleina wsparta jest na kolumnie jońskiej. W pomalowanej na niebiesko i ozdobionej srebrnymi gwiazdami niszy stoi figura Archanioła Michała, patrona fundatora, którą kupił w 1900 r. na wystawie światowej w Paryżu z myślą o ustawieniu jej właśnie w tym miejscu.

Ilona Pietrusiewicz, podroze.gazeta.pl, 08.08.11

Gramatyka

rzeczownik; rodzaj męskorzeczowy odmienny
rzadziej rodzaj żeński odmienny

formy: edykule; edykuł; edykuła; edykułach; edykułami; edykułą; edykułem; edykułę; edykuło; edykułom; edykułowi; edykułów | pokaż wszystkie formy

Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • prof. — A kiedy po nazwisku
  • biskup — Jak zwracać się do biskupa
  • np. — Przecinek przed np.

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła