tabaka

1. tabaka

Definicja

tabaka to sproszkowany tytoń, zwykle z różnymi dodatkami (zmielone suszone owoce, przyprawy), przeznaczony do wciągania przez nos, wywołujący kichanie; tabakę zażywa się zwykle w ten sposób, że wysypuje się troszkę na rękę (w dołeczek między kciukiem a palcem wskazującym), a następnie wciąga się najpierw jedną i potem drugą dziurką nosa

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Co kryje się w tabace, dając jej taką moc i smak? Są to liście wiśni, chrzan, suszone śliwki, owoce jałowca, strąki bobu lub fasoli, bursztyn, kawa, mięta, rumianek. Dodaje się także soku z owoców, spirytusu, wódki, koniaku, rumu czy innego alkoholu. Często latami dobiera się składniki tak, aby mocno kręciło w nosie. Każdy szanujący się kaszubski tabacznik ma swój „recept”, czyli recepturę na najlepszą tabakę. Tradycja każe, by pozostała ona tajemnicą.

werandacountry.pl, 2015

Mistrzostwa w zażywaniu tabaki odbywające się w Chmielnie na Kaszubach są dla jednych rodzinną imprezą, dla drugich — promowaniem szkodliwego nałogu i niezdrowego trybu życia. — To nasza tradycja, kultywowana od stuleci — mówią Kaszubi. — To ten sam tytoń, który jest w papierosach — przekonują lekarze. A policja sprawdza, czy uczestnicy mistrzostw nie łamią prawa.

tvn24.pl, 31.07.2011

2. ciemny jak tabaka w rogu

Definicja

mówimy o kimś, że jest ciemny jak tabaka w rogu, jeśli jest w czymś całkiem niezorientowany, choć powinien być

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— To niemal cud, że po drugiej stronie mieliśmy kogoś tak wysoko — wspominał po latach Rybicki. — Każda taka osoba była dla nas na wagę złota — dodawał Borusewicz. Na początku bezpieka robiła z nami, co chciała. Byliśmy ciemni jak tabaka w rogu. Wtykali w nas agentów jak rodzynki w ciasto.

NKJP: Dziennik Bałtycki, 2000

Gramatyka

frazem przymiotnikowy

formy: ciemny jak tabaka w rogu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • raz — Odmiana: 3,5 razy większy czy 3,5 raza większy?
  • post- — Cała prawda o pisowni przedrostka post-
  • GestapoGestapo czy gestapo, czyli od jakiej litery pisać?

Ciekawostki

  • klipfisz — Pochodzenie wyrazu klipfisz
  • aby — Mam aby dwa jabłka
  • ukradkiem — Czy istniał ukradek?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book