rzeczownik

rzeczownik (część mowy)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W językach europejskich używa się rzeczowników nie tylko do nazywania konkretnych bytów (na przykład: człowiek, pies, nos, drzewo, kamień, książka), ale również w odniesieniu do emocji i uczuć (miłość, nienawiść, złość, pogarda), cech charakteru (rozsądek, prawość, odpowiedzialność), wydarzeń (ślub, narodziny, śmierć, wybuch), czynności (wyścig, przepierka), zjawisk atmosferycznych i pór roku (wiatr, burza, cyklon, błyskawica, piorun, zima, lato), zjawisk i stanów fizycznych (energia, światło, inercja), a także chorób (cholera, malaria, koklusz, grypa, angina).

Danuta Stanulewicz, Nieprzetłumaczalność światów: indiańskie i europejskie opisy rzeczywistości, w: Przekładając nieprzekładalne, red. Małgorzata Ogonowska, Gdańsk, 2000, s. 221

Ciekawostki
O odmianie rzeczowników na blogu W Dobrym słowniku założyliśmy od początku, że odmianę rzeczowników będziemy podawać w pełnej postaci, w odpowiednich tabelkach. W tym wpisie pokażemy, jakie to przynosi korzyści i jak wiele informacji gubiono lub podawano nieczytelnie w poprzednich słownikach.
Zapraszamy na Po co tabelki odmiany rzeczowników w słowniku.
Czy każdy rzeczownik ma liczbę mnogą? Zapraszamy do wpisu rozpoczynającego trylogię: Liczba rzeczowników, cz. I. Ile widzisz piw oraz co oznacza blm w słownikach.
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: rzeczownik; rzeczownika; rzeczownikach; rzeczownikami; rzeczowniki; rzeczownikiem; rzeczownikom; rzeczowników; rzeczownikowi; rzeczowniku

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • pleonazm — O pleonazmach w rozmowach na blogu
  • kawa — Wróbel z kawą
  • IMHO — Pochodzenie wyrażenia IMHO

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book