rozprzedaż

rozprzedaż (np. kolekcji)

Definicja

rozprzedaż czegoś to sprzedaż tego wielu osobom, czasem w większych ilościach lub po obniżonej cenie, tak żeby się tego szybko pozbyć; słowo rzadziej dziś używane

Wariant
  • rozsprzedaż
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Co z tym s? Już w 1933 roku redakcja czasopisma naukowego „Język Polski” odpowiadała na pytania: „Nieraz się waham, jak pisać: roztrząsać czy rozstrząsać, rozprzedaż czy rozsprzedaż? Jaką zasadą należy się kierować w pisaniu roz- i rozs-?”. Oto odpowiedź:

Zasada bardzo prosta: roz- dodane do pni zaczynających się na s- daje grupę rozs-: roz-strzel-ać, roz-strzyg-ać, roz-staw-ić, roz-stąp-ić i t. p., natomiast zawsze roz-trąc-ić, roz-trzep-ać, roz-trzask-ać. W roztrząsaniu i rozprzedaży występuje wahanie, czy tworzymy wyraz od -trząs-ać, -prze-da-ż (jak w po-trząs-ać, wy-prze-da-ż), czy od s-trząs-ać s-prze-da-ż; dotychczasowa praktyka jednak nie wykazuje ani jednego wypadku, gdzieby roz- łączono z czasownikiem mającym już przedrostek z- (s-). Cowięcej [sic!], naturalny rozwój fonetyczny grupy rozs- prowadzi do wręcz przeciwnych rezultatów: do uproszczania rozs- w ros (pisanego też roz-) (...) (Język Polski, XIX, styczeń–luty 1934, s. 29)


Zasada niby „bardzo prosta”, ale żeby ją dziś zastosować do omawianego tu rzeczownika, trzeba

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4979 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • handel; promocja; sprzedaż; wyprzedaż
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Niezależnie od tej zręcznej reklamy panie komitetowe na własną rękę zajęły się rozprzedażą biletów, wciskając je parforce znajomym i nieznajomym, na ulicy, po sklepach, w kościele, na zebraniach towarzyskich, gdzie tylko mogły.

Michał Bałucki, Pamiętnik Munia, 1900

Wdzięczny Jelcyn postarał się, żeby Berezowski wszedł do kremlowskiego kręgu wtajemniczonych. Berezowski — już i tak multimilioner — znajdował się na idealnej pozycji, żeby obłowić się na kolejnej rozsprzedaży majątku państwowego. Jelcyn podpisał dekret, na mocy którego 49-procentowy udział w ORT, największej państwowej stacji telewizyjnej i nadawcy Programu Pierwszego, przeszedł zasadniczo w ręce Berezowskiego bez wymaganego prawem przetargu. Pozostałe 51 procent pozostało w rękach państwa. Berezowski zapłacił za stację marne 320 tysięcy dolarów.

Mark Hollingsworth, Stewart Lansley, Londyn nowych Ruskich. Od Berezowskiego do Deripaski, 2009

Jedyne prywatne muzeum historii Grodna może zniknąć
Janusz Parulis — jego pomysłodawca i szef w jednej osobie — zapowiada rozprzedaż eksponatów, po tym, gdy miejskie władze podniosły mu czynsz.

naviny.belsat.eu, 12.08.2016

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy alfabetycznie: rozprzedaż; rozprzedażą; rozprzedażach; rozprzedażami; rozprzedaże; rozprzedażom; rozprzedaży; rozsprzedaż; rozsprzedażą; rozsprzedażach; rozsprzedażami; rozsprzedaże | pokaż wszystkie formy

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • świątobliwy — Gdy świętość jest podejrzana...
  • bajstruk — To skąd się biorą bajstruki?
  • świekra — Jak się ma świekra do teściowej

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book