arganowy

1. olej arganowy

Definicja

olej arganowy to olej wytwarzany z owoców arganii, dziś głównie maszynowo, tradycyjnie przez ręczne zmielenie nasion obecnych w owocach do postaci pasty i wyciskanie oleju (aby otrzymać litr oleju arganowego potrzeba około 30 kg owoców, czyli rocznego plonu z 6–7 drzew); występuje w dwóch typach: spożywczy, nieco ciemniejszy od oliwy, mający czerwonawe zabarwienie, i kosmetyczny, dużo jaśniejszy (bardzo cenionych w kosmetologii i medycynie)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Warianty: arganowy czy arganiowy W tekstach internetowych wariantu arganiowy jest bardzo mało, ale codzienność może być inna, o czym świadczy opinia pewnej blogerki-kosmetolożki:

Ostatnio odbierając telefon od Klientki usłyszałam pytanie „Czy mają państwo w ofercie olejek arganiowy?” Odpowiedziałam olejek arganiowy nie, ale mamy olejek arganowy :) Zauważyłam, że bardzo dużo osób myli poprawną nazwę olejek arganowy z olejek arganiowy.

Jeszcze ciekawsze jest uzasadnienie tej opinii:

Dlaczego tak się dzieje? Myślę, że może jest to spowodowane skojarzeniem z owocami arganii. Skoro owoc arganii, to wiele osób myśli, że powinien mieć on nazwę olejek arganiowy. Nic bardziej mylnego. Zapamiętajcie, że ten słynny olejek z Maroko nazywamy olejek arganowy, a nie olejek arganiowy.

Ha, to jest właśnie argumentacja na opak. Otóż

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4958 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • książkowo:płynne złoto Maroka
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dotykamy tutaj problemu zapachu, o którym już krążą legendy. Wiele moich znajomych, jak i Was, czytelniczek, pisało mi, że nie może znieść zapachu oleju arganowego, który — krótko mówiąc — kojarzą z zapachem odchodów. Jest tak nieprzyjemny i ostry, że zastanawiacie się, czy olej jest na pewno świeży.
Otóż olej arganowy (...) zawsze będzie miał charakterystyczny zapach. Lekko gorzkawy, orzechowy, dość specyficzny, ale nigdy odrażający.
Po tym charakterystycznym zapachu ORAZ złotawym kolorze rozpoznajemy, iż mamy do czynienia faktycznie z olejem arganowym. W przypadku różnych firm, a nawet różnych partii olejów w danej firmie, oleje mogą się nieco różnić między sobą — raz pachnieć intensywniej, innym razem mieć nieco inny kolor. To jest normalne i dopuszczalne, dopóki olej jest złoty, nie jest zbyt kleisty i gęsty ani zbyt jasny i nie śmierdzi wyjątkowo okrutnie.

organeoblog.pl, 18.02.2014

2. drzewo arganowe

Definicja

drzewo arganowe to potoczna nazwa arganii

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jeden z elementów procesu pozostał jednak niezmieniony. Kobiety nadal, jak przed wiekami, ręcznie miażdżą pestki. Nie udało się znaleźć urządzenia, które dorównywałoby sprawności ich rąk. Udało się odwrócić niekorzystną tendencję w zakresie ochrony gatunku. Każdy z pracowników spółdzielni każdego roku sadzi 10 nowych drzew arganowych.

panacea.pl, 2009

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Tomasz z Kempen — O wariantach imienia i częstym błędzie
  • San SalvadorSan Salvador czy San Salwador? (i o odmianie)
  • dzięki — O poprawnym użyciu słowa dzięki (komuś, czemuś)

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book