arganowy

1. olej arganowy

Definicja

olej arganowy to olej wytwarzany z owoców arganii, dziś głównie maszynowo, tradycyjnie przez ręczne zmielenie nasion obecnych w owocach do postaci pasty i wyciskanie oleju (aby otrzymać litr oleju arganowego potrzeba około 30 kg owoców, czyli rocznego plonu z 6–7 drzew); występuje w dwóch typach: spożywczy, nieco ciemniejszy od oliwy, mający czerwonawe zabarwienie, i kosmetyczny, dużo jaśniejszy (bardzo cenionych w kosmetologii i medycynie)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • książkowo:płynne złoto Maroka
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dotykamy tutaj problemu zapachu, o którym już krążą legendy. Wiele moich znajomych, jak i Was, czytelniczek, pisało mi, że nie może znieść zapachu oleju arganowego, który — krótko mówiąc — kojarzą z zapachem odchodów. Jest tak nieprzyjemny i ostry, że zastanawiacie się, czy olej jest na pewno świeży.
Otóż olej arganowy (...) zawsze będzie miał charakterystyczny zapach. Lekko gorzkawy, orzechowy, dość specyficzny, ale nigdy odrażający.
Po tym charakterystycznym zapachu ORAZ złotawym kolorze rozpoznajemy, iż mamy do czynienia faktycznie z olejem arganowym. W przypadku różnych firm, a nawet różnych partii olejów w danej firmie, oleje mogą się nieco różnić między sobą — raz pachnieć intensywniej, innym razem mieć nieco inny kolor. To jest normalne i dopuszczalne, dopóki olej jest złoty, nie jest zbyt kleisty i gęsty ani zbyt jasny i nie śmierdzi wyjątkowo okrutnie.

organeoblog.pl, 18.02.2014

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: olejach arganowych; olejami arganowymi; olej arganowy; oleje arganowe; olejem arganowym; olejom arganowym; olejów arganowych; olejowi arganowemu; oleju arganowego; oleju arganowy; oleju arganowym

2. drzewo arganowe

Definicja

drzewo arganowe to potoczna nazwa arganii

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jeden z elementów procesu pozostał jednak niezmieniony. Kobiety nadal, jak przed wiekami, ręcznie miażdżą pestki. Nie udało się znaleźć urządzenia, które dorównywałoby sprawności ich rąk. Udało się odwrócić niekorzystną tendencję w zakresie ochrony gatunku. Każdy z pracowników spółdzielni każdego roku sadzi 10 nowych drzew arganowych.

panacea.pl, 2009

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj nijaki odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: drzewa arganowe; drzewa arganowego; drzewach arganowych; drzewami arganowymi; drzew arganowych; drzewem arganowym; drzewie arganowym; drzewo arganowe; drzewom arganowym; drzewu arganowemu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book