kumoterki

1. kumoterki (sanie)

Definicja

kumoterki to niewielkie dwuosobowe sanie, zazwyczaj zaprzęgane do jednego konia, robione z twardego drewna jesionowego lub bukowego, czasem o pudle pięknie zdobionym; słowo regionalne, używane w południowej Małopolsce

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dzisiaj wraca moda na wyścigi kumoterek. Niestety coraz mniej jest naprawdę dobrze, zgodnie z dawną sztuką, zrobionych kumoterek. Teraz można zobaczyć raczej zwykłe sanie pojedyncze pudłowe, w których z przodu i z tyłu jest kanapa, tak że cztery osoby mogą jechać. Są one zdecydowanie cięższe, szczególnie, że są one kute żelazem. Zawody kumoterek odbywają się u nas od lat 60. XX wieku. Jedną z pierwszych zawodniczek startujących w wyścigach była moja mama Zofia Karpiel Bułecka i Władysław Łukaszczyk. Ta para zawsze zwyciężała. Dla podkreślenia zwyczaju i budowania klimatu, brali ze sobą lalkę — dziecko w powijaku. Popisowym ich numerem była wywrotka. Pan Władysław sprytnie wywracał sanki, mama wylatywała w powietrze, powijak leciał jeszcze dalej. Ludzie na trybunach darli się, że górale zaraz dziecko zabiją! Ale oczywiście dziecku nic nie było!

Jan Karpiel-Bułecka, nagoralskanute.wordpress.com, 24.02.15

Kumoterki to ozdobne sanie góralskie, w których jest miejsce tylko dla dwóch osób: kumoski i kumotra. Takimi saniami kumoska z kumotrym jeździli w odwiedziny do znajomych, na chrzciny i na słynne jarmaki do Miasta. Kumoter z kumoskom muszą przejechać w kumoterkak jedno okrążenie toru — około 1000 metrów. O zwycięstwie decyduje czas przejazdu, ale oceniane są również stroje, wystrój uprzęży i same kumoterki.

kulturaludowa.pl, 24.02.15

Gramatyka

rzeczownik plurale tantum rodzaj niemęskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy: kumoterek; kumoterkach; kumoterkami; kumoterki; kumoterkom

 1.1. kumoterki (wyścig)

Definicja

kumoterki to także nazwa wyścigów takich sanek, organizowanych zimą na Podhalu

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Każdy powożący uczestnik biorący udział w: paradach, kumoterkach, skiringu lub ski-skiringu musi posiadać ważne ubezpieczenie OC.

podhale24.pl, 24.02.15

Od 1933 r. można było nawet obstawiać kumoterki, bo Małopolski Klub Jazdy z siedzibą we Lwowie otrzymał zezwolenie na urządzanie wyścigów z totalizatorem i przyjmowanie zakładów.

Tomasz Rowicki, Tatry, wiosna 2018, nr 64, s. 18

Gramatyka

rzeczownik plurale tantum rodzaj niemęskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy: kumoterek; kumoterkach; kumoterkami; kumoterki; kumoterkom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • aka — Pochodzenie słowa aka
  • spa — Pochodzenie słowa spa
  • pal go sześć — Pochodzenie wyrażenia pal go sześć

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book