kumoterki

1. kumoterki (sanie)

Definicja

kumoterki to niewielkie dwuosobowe sanie, zazwyczaj zaprzęgane do jednego konia, robione z twardego drewna jesionowego lub bukowego, czasem o pudle pięknie zdobionym; słowo regionalne, używane w południowej Małopolsce

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dzisiaj wraca moda na wyścigi kumoterek. Niestety coraz mniej jest naprawdę dobrze, zgodnie z dawną sztuką, zrobionych kumoterek. Teraz można zobaczyć raczej zwykłe sanie pojedyncze pudłowe, w których z przodu i z tyłu jest kanapa, tak że cztery osoby mogą jechać. Są one zdecydowanie cięższe, szczególnie, że są one kute żelazem. Zawody kumoterek odbywają się u nas od lat 60. XX wieku. Jedną z pierwszych zawodniczek startujących w wyścigach była moja mama Zofia Karpiel Bułecka i Władysław Łukaszczyk. Ta para zawsze zwyciężała. Dla podkreślenia zwyczaju i budowania klimatu, brali ze sobą lalkę — dziecko w powijaku. Popisowym ich numerem była wywrotka. Pan Władysław sprytnie wywracał sanki, mama wylatywała w powietrze, powijak leciał jeszcze dalej. Ludzie na trybunach darli się, że górale zaraz dziecko zabiją! Ale oczywiście dziecku nic nie było!

Jan Karpiel-Bułecka, nagoralskanute.wordpress.com, 24.02.15

Kumoterki to ozdobne sanie góralskie, w których jest miejsce tylko dla dwóch osób: kumoski i kumotra. Takimi saniami kumoska z kumotrym jeździli w odwiedziny do znajomych, na chrzciny i na słynne jarmaki do Miasta. Kumoter z kumoskom muszą przejechać w kumoterkak jedno okrążenie toru — około 1000 metrów. O zwycięstwie decyduje czas przejazdu, ale oceniane są również stroje, wystrój uprzęży i same kumoterki.

kulturaludowa.pl, 24.02.15

 1.1. kumoterki (wyścig)

Definicja

kumoterki to także nazwa wyścigów takich sanek, organizowanych zimą na Podhalu

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Każdy powożący uczestnik biorący udział w: paradach, kumoterkach, skiringu lub ski-skiringu musi posiadać ważne ubezpieczenie OC.

podhale24.pl, 24.02.15

Od 1933 r. można było nawet obstawiać kumoterki, bo Małopolski Klub Jazdy z siedzibą we Lwowie otrzymał zezwolenie na urządzanie wyścigów z totalizatorem i przyjmowanie zakładów.

Tomasz Rowicki, Tatry, wiosna 2018, nr 64, s. 18

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • bestseller — Warianty: bestseller czy bestseler (dwa l czy jedno)?
  • trampekTrampek czy trampka i o kłopotliwej odmianie
  • outsider — A autsajder?

Ciekawostki

  • CRM — Pochodzenie słowa CRM
  • Pontanus — Niejednemu pisarzowi Pontanus
  • rzep — Dawne rzepia, rzypienie i inne historie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book