kudy

kudy

Definicja

gdy ktoś w wyrażeniu równoważnym zdaniu pytajnemu mówi, że kudy jakiejś osobie lub rzeczy do innej osoby lub rzeczy, to wskazuje, że porównywane elementy dzieli olbrzymi dystans; słowo potoczne

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • gdzież; skądże
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
A swoją drogą, te amerykańskie samochody to cholerna tandeta! Wystarczy, że zawadzi jeden o drugiego i zaraz obydwa wybuchają. Kudy im tam do polskich syrenek z lat 60.! W razie ataku na przydrożne drzewo tylko blacha się gniotła, a nawalony jak stodoła kierowca lądował w szpitalu. Bez pośrednictwa lekarza pierwszego kontaktu. Mowy nie było o pożarze!

NKJP: Metropol, 2001

W poniedziałek wieczorem na leśnej polanie w Szászrégen (Reghin w Rumunii, N 46°46’ — E 024°42’) , Andras Nagy i Zoltan Papp (na zdjęciu) znaleźli grzyba, który miał średnicę 37 cm i ważył 1150 gramów. Chociaż nie wymieniony w księgach rekordów, doświadczeni praktycy mogą wykazać, że jest naprawdę bardzo dobry zbiór. Do wzrostu tych grzybów przyczyniła się na przemian deszczowa i słoneczna pogoda.
Kudy nam do takich!? Może to jakieś mutanty po Czarnobylu czy Fukushimie?

grzybypl.blogspot.com, 19.05.2016

Jadłospis okazał się dość nieciekawy, poza pełnym wyborem słodkowodnych ryb — sielawa, sum, sandacz, lin, okoń i węgorz, nie licząc oczywiście pstrąga i karpia. Czeka się długo, ale ryby są świeże. Szkoda, że wyłącznie smażone i wędzone — nawet lin w śmietanie okazał się normalnie smażony, a na wydaniu polany gęstym, aksamitnym sosem śmietanowym z dużą ilością koperku, lekko podrasowanym majonezem. Nie było to złe, ale kudy mu do lina w śmietanie podawanego Pod Złotym Linem w Wierzbicy koło Serocka.

NKJP: P. Bikont, Gazeta Wyborcza, 1998

Ciekawostki
Bobkowski w Szkicach piórkiem Andrzej Bobkowski, wybitny stylista, patriota i self made man użył kudy w sposób właściwy polszczyźnie przedwojennej, mającej żywy kontakt słuchowy z językiem ukraińskim. W analizie polityki Francuzów użył znanej i w polszczyźnie frazy krytykującej chwiejnych i jak chorągiewki na wietrze się zachowujących działaczy
Gramatyka

przysłówek nieodprzymiotnikowy

formy: kudy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • na odczepne — Skąd to odczepne, czyli o pochodzeniu
  • Iron Maiden — Jeszcze o wymowie
  • oda — Naprawdę ód? I od kiedy?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book