fatfobia

fatfobia (niechęć)

Definicja

fatfobia to agresywna niechęć do osób otyłych

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Czy to poprawne? Wiele już napisano o rozmaitych zjawiskach społecznych i psychospołecznych, w tym także o takich, które zakończone są słowem -fobia

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4883 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • fat shaming
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Część ankietowanych doświadczała fatfobii ze względu na wygląd, inne w związku ze swoją wagą. „Przymusowe ważenie podczas przyjmowania na dzienny oddział chorób afektywnych (z depresją), od trzech lat przyjmowałam antydepresanty, pielęgniarki hardkorowo żartowały sobie, że nic dziwnego, że jestem smutna, skoro tyle ważę” — napisała w ankiecie 32-letnia kobieta.

wysokieobcasy.pl, 29.01.2023

Fatfobia jest powszechna nawet w środowisku medycznym. „Jak tyje, to niech nie je i więcej się rusza” — słyszą osoby otyłe. „Jedna z moich bohaterek nie dostała od ginekologa recepty na tabletki antykoncepcyjne, bo, jak powiedział, nie są jej potrzebne — »takiej świni nikt nie ruszy«” — mówi Maria Mamczur, autorka reportażu „Gruba”.

Jakub Wojtaszczyk, mediaklub.pl, 07.05.2022

Przez ostatnią dekadę stale mam nadwagę, a przez covidowe restrykcje (mieszkam po części w Niemczech, gdzie ponad rok zamknięte było wszystko i nie wolno było wychodzić z domu) moja nadwaga zmieniła się w otyłość. Z tą otyłością walczę teraz, wróciwszy na siłownię, spędzając dzień w dzień na ciężarkach i bieżni.
Taka jednak będzie różnica między resztą świata a postępową lewicą: my wiemy, mimo swoich upadków, że upadamy. Że otyłość to choroba. Że trzeba z nią walczyć. Lewica myśli jednak odwrotnie, a krytykowanie otyłości nazywa „fatfobią”, jej promowanie zaś „ciałopozytywnością”. Czy strach przed utratą zdrowia i zawałem serca to fobia, lęk nieracjonalny? Co jest pozytywnego w zniekształcaniu swojego ciała pustymi kaloriami i rozciąganiu go w nieludzkie kształty nasyconym tłuszczem? Nic.

Waldemar Krysiak, tysol.pl, 02.06.2022

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book