bungee

bungee

Definicja

bungee to długa, elastyczna lina, na której skacze się z dużej wysokości; lina zwykle zamocowana jest do specjalnej platformy, wysuniętej ze stoku, mostu lub umieszczonej na specjalnym dźwigu, a skaczący na bungee jest nią odpowiednio obwiązany (zwykle za nogi), tak żeby — spadając — w pewnym momencie zostać przytrzymanym i odbić się lekko w górę; mianem bungee określa się też samo to skakanie

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jak zapisywać (bungee, bungie, bungy, bandżi)? W polskich słownikach znajdziemy trzy warianty z wymienionych powyżej: bungee, bungie i bandżi. Zdecydowanie (...)

Pełna treść tego i 5219 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • base jumping
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Most leżący w austriackich Alpach to jedno z najczęściej wybieranych miejsc do skoków na bungee w tej części Europy. Skoczkowie spadając osiągają prędkość 100 km/godz. w dwie sekundy! Cały lot trwa ok. 5 sekund i dostarcza niesamowitych wrażeń. Uzależnieni od adrenaliny mogą także spróbować skoków na bungee z lecącego nad doliną Wipptal balonu. Widoki zdecydowanie są tego warte!

Agnieszka Zawistowska, fly4free.pl, 24.05.14

Spadochroniarstwo, windsurfing, nurkowanie, snowboarding czy nawet bungee nie są już dla wielu młodych ludzi żadnym ekstremum. Czasy, gdy chodziło się wspólnie z przyjaciółmi na basen, grało w badmintona, czy biegało na osiedlowe boisko pokopać w piłkę, minęły bezpowrotnie.

NKJP: Dziennik Łódzki, 2003

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • ibidem — Poprawne zastosowanie
  • trampek — Kłopoty z obuwiem
  • blefBlef czy bluff (i wyrazy pochodne)

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book