ciałopozytywność

ciałopozytywność

Definicja

ciałopozytywność to postawa akceptacji swojego ciała bez względu na jego wygląd; ciałopozytywność to też ruch społeczny promujący taką postawę w kontrze do kulturowej presji na idealny wygląd

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
A jak to wszystko wygląda w praktyce? Ciałopozytywność u człowieka widać w dwóch przestrzeniach — w głowie i w zachowaniu:
* z jednej strony w tym, jak myślisz o swoim ciele — kiedy na przykład patrzysz w lustro, czujesz się okej, dobrze albo po prostu neutralnie;
* z jednej strony w tym, jak je traktujesz — starasz się o nie dbać najlepiej, jak umiesz, odżywiać się zdrowo, być aktywna/aktywny fizycznie, pielęgnować je, pozwalać mu na odpoczynek czy przytulenie, kiedy tego potrzebuje.

Aleksandra Górecka, Anna Natasza Górecka, Moje ciało jest okej! Książka o ciele, emocjach i samoakceptacji, 2022

Ciałopozytywność rękami swoich aktywistek, sojuszniczek i zwykłych kobiet odwaliła olbrzymią robotę. Zwiększyła różnorodność ciał pokazywanych w mediach, zaczęła mówić o kobiecej fizjologii bez tabu, edukować na temat fat shamingu i tego, jak ważne są komunikaty dotyczące jedzenia, wyglądu i wagi, które słyszymy jako dzieci.
(...)
Ale nie oszukujmy się. Otyłość jest chorobą. W Stanach to już druga najczęstsza przyczyna przedwczesnej śmierci. To, że otyła 20-latka jest sprawna i zdrowa, nie oznacza, że po 20 latach życia z otyłością jej organizm będzie w równie dobrym stanie. Znacznie większe są szanse, że jednak nie będzie.
(...)
Chciałabym ciałopozytywności uczącej otwartości, tolerancji i radości z życia niezależnie od rozmiaru, a nie przedstawiającej wizję świata, w której chęć schudnięcia jest zła, bo to „uleganie terrorowi kultury diety”.

Helena Łygas, natemat.pl, 15.02.2021

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: ciałopozytywność; ciałopozytywności; ciałopozytywnością; ciałopozytywnościach; ciałopozytywnościami; ciałopozytywnościom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book