korowina

korowina (martwa u drzew)

Definicja

korowina to w botanice: zewnętrzna, martwa tkanka na powierzchni pni i korzeni, będąca zewnętrzną warstwą korkowicy, składająca się z obumarłych warstw korka poprzegradzanych obumarłymi warstwami łyka; u niektórych drzew pęka, tworząc charakterystyczne brudy i wzory na powierzchni pni, u innych (np. brzozy) łuszczy się i odpada w postaci płatów

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • martwica korkowa
  • potoczna nazwa:kora
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
świerk chiński
Występuje w Chinach, w górach na wys. 2500–3000 m n.p.m. Wysokość 25 m, stożkowa korona, boczne gałęzie sztywne, wzniesione. Silnie łuszcząca się korowina. Igły bardzo sztywne i kłujące.

szyszki.com.pl, 2015

U młodej brzozy widzimy gładką, cienką, białą korowinę, a gdy jest ona starsza, to grubieje, pęka i robi się popielatoszara.

wigry.org.pl, 2015

Dziś kolejne zdjęcia najpiękniejszych korowin drzew. Może nie wszystkie są kolorowe. Nie wszystkie nadają się do przydomowych ogródków ze względu na osiągane rozmiary. Ale wszystkie mają to coś, co zwraca uwagę — szczególnie teraz, gdy nie ma jeszcze liści, kwiatów czy owoców.

drzewapolski.blogspot.com, 28.01.2015

Ciekawostki
Tajemnicza korkowina Wiele razy zdarzyło się nam już pisać (w słowniku czy na blogu) o tzw. łańcuszkach nieprawdy i informacjach przepisywanych od słownika do słownika. Trzeba przyznać, że w tej kategorii słowo korkowina zajmuje jedno z czołowych miejsc. Wyraz ten (...)

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1442 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • nie ma — Jak kiedyś różnicowano pisownię: nie ma i niema
  • CAD — Pochodzenie słowa CAD
  • dup — Czego nie wiecie o dupiu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book