Definicja
eutanazja to zakończenie życia osoby nieuleczalnie chorej i bardzo cierpiącej na jej żądanie lub na życzenie rodziny sprawującej opiekę (gdy dana osoba nie jest w stanie przekazywać swojej woli), dokonywane pod wpływem współczucia lub w ramach działalności zawodowej
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Marieke Vervoort, złota medalistka paraolimpiady w Londynie, poddała się
eutanazji i zakończyła swoje życie. Cierpiała na nieuleczalną chorobę, której efektem był zanik mięśni. Miała 40 lat.
sport.pl, 23.10.2019
Wzorowo redagowana jest rubryka „Ze świata” w „Tygodniku Powszechnym”. Przeglądając naszą prasę katolicką, tylko tam znalazłem wiadomość, że przewodniczący episkopatu [Holandia] kardynał Simonis nie potępił decyzji tamtejszego parlamentu w sprawie
eutanazji, dopuszczającej ją pod licznymi warunkami. Uważa mianowicie (podobnie jak tamtejsza chadecja), że nowa regulacja prawna zapobiega większemu złu, jakim jest faktyczna pełna liberalizacja w tej dziedzinie.
NKJP: Jan Turnau w Gazecie Wyborczej, 1993
Nie ma problemu
eutanazji. Ona towarzyszy nam od lat. Dzieje się wokół nas. Bo w życiu przychodzi taki moment, gdy trzeba podjąć decyzję, czy i jak dawkować środki przeciwbólowe, które wprawdzie łagodzą ból, ale mogą przyśpieszać śmierć. I pewnie każdy człowiek stawał przed takim dylematem. Ale jest czymś absolutnie upiornym, by na mocy prawa zdejmować z nas samych odpowiedzialność za takie decyzje. (...)
Prawo nie może przyzwalać na
eutanazję. Poruszamy się w obszarze wyjątkowej wrażliwości moralnej, miłości, osobistych decyzji i odpowiedzialności przed Bogiem. Prawo, które wkraczałoby w tę dziedzinę, byłoby dehumanizujące.
NKJP: Ozon, nr 15, 2005