dzierzba

dzierzba (ptak)

Definicja

dzierzby to ptaki z rzędu wróblowych, występujące w kilkudziesięciu gatunkach głównie w Afryce i Eurazji, barwnie upierzone, żywiące się głównie owadami, ale też niewielkimi gadami i kręgowcami (nabijają swoje ofiary na cierń lub ostrą gałąź)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Ale tym razem, na ostrej igle głogu, znalazłem... nadzianą, dobrze już wyschniętą, małą żabkę. Czyli w okolicy musiała polować dzierzba . To ona ma takie niecne obyczaje: jeśli nie zdążyła wypluć niestrawnych części owadów, takich jak chitynowa powłoka czy skrzydła — a trafiła jej się kolejna zdobycz, jak ta żabka — nadziewa zdobycz na kolce i zostawia na potem. Ponieważ ta żabka była już nieźle wysuszona, ta moja dzierzba najwyraźniej zapomniała, gdzie ją zostawiła. (...) Kiedy w końcu, po krótkiej wędrówce po okolicy, natknąłem się na dzierzbę siedzącą na kupie chrustu, wydawało mi się, że śpi w najlepsze — z trzymanymi niezgrabnie, szeroko rozłożonymi łapami i łebkiem wciśniętym w grzbiet. Ale gdzie tam! Wkrótce przekonałem się, że bacznie obserwuje okolicę i mnie także. Kiedy zbliżyłem się na kilka kroków, zdecydowała się odlecieć, nadąsana, by przysiąść kilkanaście metrów dalej, na najwyższej gałęzi tarniny. Stąd raz po raz podlatywała w pogoni za jakimiś chrząszczami. Pewnie niektóre z nich nabijała potem na ostre ciernie, zachowując na później w takiej „stołówce”.

NKJP: Gazeta Krakowska, 2006

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: dzierzb; dzierzba; dzierzbą; dzierzbach; dzierzbami; dzierzbę; dzierzbie; dzierzbo; dzierzbom; dzierzby

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • trzęsawica — To ci niebezpieczna choroba ta trzęsawica
  • do siego roku — O pochodzeniu do siego roku i zagadkowej formie siego
  • ciul — Pochodzenie wyrazu ciul

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book