nosiwoda

nosiwoda (osoba)

Definicja

nosiwoda to ktoś noszący, dostarczający wodę, zwłaszcza w wiadrach, co dawniej było odpłatną usługą

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przez ponad jedenaście lat pracował jako nosiwoda dla sewilskiego kupca, który kupował niewolników i rozsyłał ich po mieście, każdego z mułem i kilkoma dzbanami wody.
Sancho codziennie mijał nosiwodów na ulicach miasta, a nawet któregoś dnia rzucił maravedí do blaszanego kubka jednego z nich i pociągnął kilka ciepławych łyków — woda smakowała wybornie. W mieście takim jak Sewilla, gdzie wielu ludzi pracowało w pełnym słońcu, a temperatura w lecie przypominała tę panującą w kotłach piekielnych, był to opłacalny interes, szczególnie jeśli właściciel nie musiał płacić swoim niewolnikom.

Juan Gómez-Jurado, Legenda o złodzieju, 2014

Ciekawostki
A gdy to kobieta nosi wodę? W czasach, gdy feministki walczą o żeńskie nazwy zawodów, niektóre nazwy zawodów czy ogólniej określenia męskie nie mają swoich żeńskich odpowiedników. Czy to źle? Nie zawsze, jeśli wspomnimy choćby to, że słowniki nie notują hasła gwałcicielka. Można by zatem uznać, że noszenie wody to zadanie dla mężczyzny, brak więc osobnej żeńskiej nazwy dziwić nie może.
Tymczasem jednak w Złotym Potoku od 2006 roku stoi pomnik dłuta Jerzego Kędziory, przedstawiający dziewczynę niosącą konwie z wodą. Co ciekawe
Gramatyka

rzeczownik; rodzaj męskoosobowy nacechowany odmienny
rzadziej rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: nosiwoda; nosiwodą; nosiwodach; nosiwodami; nosiwodę; nosiwodo; nosiwodom; nosiwodów; nosiwodowie; nosiwody; nosiwodzie

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • zemsta — Zemsta jest rozkoszą bogów?
  • owca — Kto zjada owce?
  • łuczywo — Dawniej regionalnie...

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book