nosiwoda

nosiwoda (osoba)

Definicja

nosiwoda to ktoś noszący, dostarczający wodę, zwłaszcza w wiadrach, co dawniej było odpłatną usługą

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przez ponad jedenaście lat pracował jako nosiwoda dla sewilskiego kupca, który kupował niewolników i rozsyłał ich po mieście, każdego z mułem i kilkoma dzbanami wody.
Sancho codziennie mijał nosiwodów na ulicach miasta, a nawet któregoś dnia rzucił maravedí do blaszanego kubka jednego z nich i pociągnął kilka ciepławych łyków — woda smakowała wybornie. W mieście takim jak Sewilla, gdzie wielu ludzi pracowało w pełnym słońcu, a temperatura w lecie przypominała tę panującą w kotłach piekielnych, był to opłacalny interes, szczególnie jeśli właściciel nie musiał płacić swoim niewolnikom.

Juan Gómez-Jurado, Legenda o złodzieju, 2014

Ciekawostki
A gdy to kobieta nosi wodę? W czasach, gdy feministki walczą o żeńskie nazwy zawodów, niektóre nazwy zawodów czy ogólniej określenia męskie nie mają swoich żeńskich odpowiedników. Czy to źle? Nie zawsze, jeśli wspomnimy choćby to, że słowniki nie notują hasła gwałcicielka. Można by zatem uznać, że noszenie wody to zadanie dla mężczyzny, brak więc osobnej żeńskiej nazwy dziwić nie może.
Tymczasem jednak w Złotym Potoku od 2006 roku stoi pomnik dłuta Jerzego Kędziory, przedstawiający dziewczynę niosącą konwie z wodą. Co ciekawe

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1543 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • e-mail — Jak odmieniać słowo e-mail
  • blog — Jeszcze o odmianie słowa blog
  • świątobliwość — Jaki zaimek, przymiotnik i czasownik

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book