antyglobalistyczny

antyglobalistyczny

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • alterglobalistyczny
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wydawać by się więc mogło, że oto skutek odniosła kolejna akcja podobna na przykład do protestu przeciwko birmańskiej juncie. Protesty antyglobalistyczne są jednak znacznie bardziej złożone, ba, niemożliwe jest znalezienie w nich systematycznych prawidłowości. Artykułowane żądania są na ogół mało spójne: amerykańscy związkowcy protestują przeciwko taniej sile roboczej z Meksyku, zieloni przeciwko połowom krewetek, czerwoni przeciwko ładowi demokratycznemu. Połączona energia ich protestu powoduje jednak, że działania legalnych władz tracą skuteczność, zakwestionowaniu ulega porządek polityczny i polityczna legitymacja przywódców, którzy do czasu Seattle przywykli w spokoju w luksusowych salach konferencyjnych decydować o losach świata.

NKJP: Edwin Bendyk, Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności, 2002

Można chyba powiedzieć, trawestując znane powiedzenie, że gdyby nie było ruchu antyglobalistycznego, to trzeba by go wymyślić — ocenia profesor Wojciech Sitek, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
— Wcale nie dlatego, że jego reprezentanci zawsze mają rację. Bo nie mają. Jest symetrycznym uzupełnieniem światowych (globalnych) interesów kapitału. Dzięki antyglobalizmowi udało się zmobilizować media i zwykłych ludzi do tego, żeby patrzyli na ręce możnym tego świata.

NKJP: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2004

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: antyglobalistyczna; antyglobalistyczną; antyglobalistyczne; antyglobalistycznego; antyglobalistycznej; antyglobalistycznemu; antyglobalistyczni; antyglobalistyczny; antyglobalistycznych; antyglobalistycznym; antyglobalistycznymi formy zaprzeczone: nieantyglobalistyczna; nieantyglobalistyczną; nieantyglobalistyczne; nieantyglobalistycznego; nieantyglobalistycznej; nieantyglobalistycznemu; nieantyglobalistyczni; nieantyglobalistyczny; nieantyglobalistycznych; nieantyglobalistycznym; nieantyglobalistycznymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • tak jak — Interpunkcja: gdzie stawiać przecinek w tak jak
  • wyrzynać — A co z wyżynać?
  • organella — Warianty i odmiana: organellum czy organella, organella czy organelle?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book